07.02.2017 / Katalogi wystaw, Wydawnictwa

Redakcja tekstów i korekta: Joanna Popiołek
Projekt graficzny i skład: Anna Światłowska
Koordynacja: Małgorzata Mycielska

120 stron, oprawa miękka, druk kolorowy, streszczenie w językach angielskim i francuskim

Wydawca: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Wydanie I
Warszawa 2013

Dorobek Braci Łopieńskich plasuje polską sztukę brązowniczą w czołówce europejskiej. Ich warszawska wytwórnia była na początku XX wieku największą na wschód od Berlina. Początki fabryki związane są z osobą Jana Łopieńskiego (1838-1907), nestora warszawskich brązowników-cyzelerów. Rozpoczął on działalność w 1862 roku. W dwadzieścia lat później jego synowie – Grzegorz i Feliks zawiązali spółkę i podobnie jak ojciec, szybko zdobyli opinię znakomitych artystów-odlewników pracujących z najwybitniejszymi rzeźbiarzami, m.in. Czesławem Makowskim, Piusem Welońskim, Edwardem Wittigiem, Antonim Kurzawą, Xawerym Dunikowskim, Wacławem Szymanowskim, Stanisławem Szukalskim, Henrykiem Glicensteinem, czy zaprzyjaźnionym z rodziną Konstantym Laszczką. W okresie międzywojennym w fabryce Łopieńskich odlewane były pomniki Kilińskiego, Chrobrego, Syreny i inne symbole młodego państwa.

Bracia oferowali brązy stołowe i salonowe, drobną rzeźbę dekoracyjną, aparaturę oświetleniową, aparaty kościelne i doskonałej jakości srebra. Ich wyroby były doceniane przez jury wystaw krajowych i zagranicznych.

Po wojnie, dzięki Łopieńskim, Warszawa odzyskała zniszczone pomniki. Nie udałoby się to, gdyby nie wiedza i doświadczenie Tadeusza Łopieńskiego.

Pomimo realizacji tych ważnych zleceń, w 1950 roku, firmę znacjonalizowano i przemianowano na spółdzielnię Brąz Dekoracyjny. Właściciele zostali pozbawieni majątku, obłożeni karami finansowymi i zakazem pracy w zawodzie brązownika. Dorobek trzech pokoleń został unicestwiony. Synowie Grzegorza – Władysław i Zdzisław wkrótce zmarli, Tadeusz wznowił działalność dopiero w 1956 roku. Założoną przez niego Pracownię Sztuki Dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy, r. zał. 1862, prowadzi córka, Anna Łopieńska-Lipczyk z mężem Wojciechem Lipczykiem.

Publikacja zawiera opracowanie dotyczące historii i dorobku trzech pokoleń Łopieńskich oraz katalog prac z ich warsztatu prezentowanych na wystawie.