12.09.2018 / Aktualności, Wydawnictwa

Dom Mody Bogusław Herse. Zapowiedź nowej książki

Bluzka wizytowa (MHW 26212)

Dom Mody Bogusław Herse

Warszawa, ok. 1910

Fot. A. Czechowski, M. Matyjaszewski

Publikacja autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej opisuje fenomen Domu Mody Bogusław Herse (1868–1936) – firmy, która dla kilku pokoleń warszawianek i warszawiaków była synonimem elegancji i luksusu; oferowała damskie kreacje oraz rozmaite akcesoria, z czasem wprowadziła do sprzedaży ubiory męskie, dziecięce, sportowe, a nawet dywany – wszystko „w najlepszym gatunku”, co jak refren powtarza się w licznych wspomnieniach.

Część książki poświęcona została także drugiemu, muzealnemu życiu ubiorów z metką „Bogusław Herse” znajdujących się w zbiorach Muzeum Warszawy: ich eksponowaniu na wystawach, opracowaniu naukowemu, konserwacji – temu, co mogą nam opowiedzieć zabytkowe ubrania. Są one śladem działalności znanej warszawskiej firmy, świadectwem zmian w modzie i obyczajach, a także pamiątką po swoich właścicielach, przechowaną przez kolejne pokolenia i po latach przekazaną do muzealnej kolekcji.

Data wydania: wiosna 2019

Agnieszka Dąbrowska – historyczka sztuki, kustoszka w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy. Zajmuje się historią rzemiosła artystycznego i dziejami kultury materialnej, szczególnie kostiumologią. Kuratorka gabinetów wystawy głównej Muzeum Warszawy Rzeczy warszawskie: Gabinetu Suwenirów i Gabinetu Zegarów Warszawskich (z Moniką Siwińską) oraz Gabinetu Ubiorów, w którym prezentowane są między innymi ubiory z Domu Mody Bogusław Herse.