fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

21.11.2018 / Aktualności

Jerzy Waldorff-Preyss 1910–1999 – wystawa w Pałacu w Radziejowicach

Jerzy Waldorff-Preyss 1910–1999 – wystawa w Pałacu w Radziejowicach

Pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, działacz społeczny – Jerzy Waldorff był niezwykłą osobowością polskiej kultury. 1 grudnia w Pałacu w Radziejowicach zostanie otwarta stała ekspozycja poświęcona Redaktorowi, współtworzona przez Muzeum Warszawy.

Był popularyzatorem polskiej kultury – zwłaszcza muzyki, a w szczególności twórczości Karola Szymanowskiego. Słuchaliśmy w Polskim Radiu jego gawęd muzycznych, przez wiele lat był też niezrównanym komentatorem przesłuchań Konkursów Chopinowskich. Publikował felietony i książki, głównie poświęcone muzyce poważnej.

Warszawiak z urodzenia i zamieszkania, choć wychowany i wykształcony w Wielkopolsce, wiele energii i czasu poświęcił warszawskim Starym Powązkom, dla których powołał Komitet Ratowania Starych Powązek i organizował fundusze na renowację zabytkowych grobowców. Coroczne kwesty na cmentarzu prowadzone przez warszawskich aktorów oraz ludzi kultury 1 i 2 listopada odbywają się nadal mimo nieobecności Redaktora.

Radziejowice zaś przez wiele lat były jego miejscem pracy i wypoczynku. Waldorff zainicjował w Domu Pracy Twórczej stałą działalność artystyczną – koncerty, wystawy malarskie czy prezentacje literatury. Co roku organizowany jest także Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa, w którym biorą udział wybitni artyści i artystki, laureaci i laureatki konkursów muzycznych, znakomici dyrygenci i renomowane orkiestry. W 2018 roku odbyła się dziesiąta edycja imprezy.

Gabinet Jerzego Waldorffa w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach będzie kolekcją pamiątek po twórcy – to portrety rodzinne, obrazy, fotografie, karykatury, kolekcja lasek, rzeczy osobiste oraz antyczne meble, które zapisał w testamencie Muzeum Warszawy, wówczas jeszcze pod dawną nazwą Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Wystawa została utworzona staraniem muzeum i Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.