30.04.2018 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Szkolenia: Otwarci dla wszystkich!

Fundacja Kultury bez Barier zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń z zakresu obsługi widza z niepełnosprawnością organizowanego w ramach projektu “Otwarci dla wszystkich!” dofinansowanego ze środków m.st. Warszawy.

Celem szkoleń jest podnoszenie kompetencji kadry kultury w tworzeniu oferty skierowanej do osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dlatego w cyklu znajdą się szkolenia dotyczące widzów z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, ruchową, intelektualną oraz spektrum autyzmu.

Proponujemy następujące terminy:

• obsługa widza z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchową w dniach 5 i 19 czerwca w godzinach 9.00-16.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52;
• obsługa widza z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu w dniach 12 i 13 czerwca w godzinach 9.00-16.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52;
• obsługa widza z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchową w dniach 20, 21 czerwca w godzinach 9.30-16.30, Warszawa (dokładną lokalizację podamy wkrótce).

Pragniemy podzielić się z Państwem wiedzą na temat tego czym jest instytucja kultury bez barier i jak ją stworzyć. Przekonamy, że warto to robić, podzielimy się zgromadzonymi przez nas doświadczeniami i pomysłami na to jak sprawić by instytucja była dostępne dla każdego bez względu na jego ewentualną niepełnosprawność.

Zmierzymy się ze wszystkimi rodzajami barier i postaramy się wspólnie zaproponować sposoby ich likwidacji w każdym miejscu i w każdym czasie. Zajęcia będą ciągłym splotem warsztatów i prelekcji, ruchu i rozmowy, będą zmuszały do aktywności intelektualnej i fizycznej, do wykorzystania wyobraźni oraz konfrontacji z własnymi lękami i powszechnymi stereotypami. W czasie warsztatów będziemy odwoływać się zarówno do doświadczeń wszystkich uczestników zajęć jak i trenerów. Szkolenia dotyczące niepełnosprawności sensorycznej(wzroku, słuchu) i ruchowej prowadzone będą przez osoby z niepełnosprawnością, które są najbardziej kompetentne żeby o niej opowiedzieć.

Szkolenia obejmować będą następujące zagadnienia:

• mity i stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością;
• analiza problemów, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnością
• savoir – vivre wobec osoby z niepełnosprawnością;
• widz niepełnosprawny w instytucji kultury;
• bariery w kulturze i sposoby udostępniania kultury.

Do wzięcia udziału w szkoleniach zachęcamy szczególnie gorąco osoby mające bezpośredni kontakt z widzami (edukatorzy, osoby z obsługi ekspozycji, ochrona) osoby przygotowujące programy edukacyjne jak i wszystkich zainteresowanych tematyką dostępności.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: https://goo.gl/forms/6tIjJ9h4Hr5s8XXz1

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Osoby zakwalifikowane poinformujemy drogą mailową o przyjęciu na szkolenie.

Podczas szkolenia zapewniamy serwis kawowy i catering.

Szkolenie odbywa się w ramach projektu „Otwarci dla wszystkich!” realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. W ramach projektu prowadzone są szkolenia których celem jest podnoszenie kompetencji kadry kultury w tworzeniu oferty skierowanej do osób z niepełnosprawnościami.