fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

26.05.2017 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Wydawnictwa

W prezencie dla warszawskich absolwentów

W prezencie dla warszawskich absolwentów
Infografika „O czym jest ta książka”, rys. Dominik Cymer

Muzeum Warszawy przygotowało specjalną publikację, którą w czerwcu dostaną wszyscy tegoroczni absolwenci warszawskich szkół średnich i zawodowych. 20 rzeczy o Warszawie to intrygująca wizualnie i literacko książka inspirowana nową wystawą główną Muzeum Warszawy Rzeczy warszawskie, otwartą w maju 2017 roku. Przedstawia 20 wybranych, kluczowych obiektów z wystawy, które stały się inspiracją dla cenionych warszawskich pisarzy, urodzonych w latach 70. i 80.: Justyny Bargielskiej, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Mikołaja Łozińskiego i Macieja Sieńczyka. Na potrzeby publikacji powstało 20 oryginalnych i nieoczywistych opowieści związanych z Warszawą, w których autorzy odwołują się do historii, opisują rzeczywistość przeżywaną przez młodych ludzi tu i teraz, a niekiedy kreują w pełni fikcyjne światy.

Istotną częścią publikacji są przykuwające uwagę, współczesne w wyrazie zdjęcia rzeczy warszawskich, autorstwa jednego z najwybitniejszych fotografów młodego pokolenia, Jacka Kołodziejskiego, które zostały umieszczone na perforowanych stronach, dzięki czemu wybrane obrazy można wyrywać niczym ulubione strony z kolorowego magazynu. Towarzyszą im wyrazista grafika i rysunki autorstwa Dominika Cymera, ilustratora i twórcy edukacyjnych kampanii internetowych.

Książka zawiera list Prezydent Warszawy do absolwentów, ilustrowane biogramy twórców, a także bilet wstępu na wystawę Rzeczy warszawskie.

Książka 20 rzeczy o Warszawie, skierowana do tak zwanych młodych dorosłych, będzie także dostępna w sprzedaży, w limitowanym nakładzie, od lipca 2017 roku.

Tył okładki książki „20 rzeczy o Warszawie” z biletem wstępu na wystawę główną Rzeczy warszawskie

20 rzeczy o Warszawie

Autorzy: Justyna Bargielska, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Mikołaj Łoziński, Maciej Sieńczyk
Zdjęcia: Jacek Kołodziejski
Dyrekcja artystyczna sesji zdjęciowej: Jacek Kołodziejski, Dominik Cymer
Scenografia: Zuza Słomińska
Postprodukcja zdjęć: Paweł Modej
Koncepcja graficzna książki, rysunki: Dominik Cymer, Katarzyna Lorenz (Cyber Kids on Real)
Skład: Jacek Ambrożewski, Zosia Frankowska (Cyber Kids on Real)
Portrety: Jacek Ambrożewski
Redakcja: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Korekta: Julia Odnous, Urszula Drabińska
Redaktorka prowadząca: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Koordynacja: Małgorzata Mycielska

188 s., oprawa miękka, druk kolorowy, perforowane strony do wyrwania, wersja językowa: polska

Wydawca: Muzeum Warszawy

Wydanie I
Warszawa 2017
ISBN: 978-83-62189-97-7
Nakład: 17 000 egz.