03.02.2023 / Aktualności, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi

375. urodziny Pragi

Prawie dwa tygodnie wspólnej celebracji w kilkudziesięciu punktach dzielnicy. Jednym z nich jest Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie przygotowaliśmy program dla każdego.

Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu. Symboliczne urodziny Pragi wypadają 10 lutego. Król Władysław IV podpisał formalny akt nadania Pradze praw samodzielnego miasta w 1648 roku. W tym roku mija 375 lat od tego historycznego wydarzenia.

Dowiedz się więcej o tym wydarzeniu.

Program urodzin Pragi

Wstęp na wydarzenia w Muzeum Warszawskiej Pragi jest bezpłatny. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, na niektóre z nich obowiązują zapisy.

W weekend 10-12 lutego wstęp wolny do Muzeum Warszawskiej Pragi. W pozostałe dni wstęp według aktualnego cennika: muzeumpragi.pl/wizyta/

Czwartki wstęp bezpłatny!

10 lutego, piątek

• godz. 16:00-17:00 Warsztaty gwary dla starszych, młodzieży i dorosłych – godzina z Gwarą, Wiechem, duchem praskich wydarzeń i Różycem.
    Prowadzenie: Radosław Potrac, Stowarzyszenie Gwara Warszawska
  • godz. 18:00-19:00 Prezentacja projektu NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej „Praskie Randki”

11 lutego, sobota

• godz. 16:00-19:00 Warsztaty kaligraficzne
    Dla kogo: młodzież i dorośli, osoby chcące doskonalić się w kaligrafii
    Zapisy: urodzinypragi@gmail.com

12 lutego, niedziela

• godz. 11:00-13:00 Otwarte konsultacje numerologiczne i wykład o numerologii
  • godz. 13:00 Start gry miejskiej „Szlakiem praskich tajemnic”

15 lutego, środa

• godz. 17:00-19:00 Otwarte warsztaty wytchnieniowe dla dorosłych „Wycinanki z naturą w tle”

16 lutego, czwartek

18 lutego, sobota

Urodziny Pragi w Muzeum Drukarstwa

16 lutego, czwartek, godz. 11:00-16:00 Zwiedzanie Muzeum Drukarstwa i krótkie warsztaty, ul. Ząbkowska 23/25

Uczestnicy zgłębią tajniki warsztatu i podstawy rzemiosła drukarskiego. Na zakończenie będzie możliwość własnoręcznego druku grafiki na zabytkowej prasie ze zbiorów muzeum.

Muzeum Drukarstwa można odwiedzić w dowolnym momencie między godz. 11:00 a 16:00.

Urodziny Pragi to inicjatywa społeczna, w którą włączają się różne osoby i organizacje. Pełen program wydarzeń na urodzinypragi.pl i facebook.com/urodzinypragi.

Ilustracja wykorzystana do grafiki to „Portret Adama Kazanowskiego (ok. 1599-1649)” autorstwa Willema Hondiusa, 1646, Haga, ze zbiorów Muzeum Warszawy. Zobacz portret na stronie Kolekcje Muzeum Warszawy.