18.01.2024 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi
376. Urodziny Pragi
Świętuj Urodziny Pragi razem z nami!
Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie społeczniczki i społeczników. Święto nawiązuje do daty 10 lutego 1648 roku, kiedy Praga uzyskała prawa miejskie.
Program jak co roku współtworzy szeroka grupa organizatorów i partnerów: praskie organizacje pozarządowe, instytucje, mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy.
W tym roku świętujemy od 9 do 18 lutego. To czas karnawału, dlatego tegorocznym motywem przewodnim urodzin dzielnicy są ostatki.
W weekend 10-11 lutego wstęp wolny do Muzeum Warszawskiej Pragi (godziny otwarcia: 10:00-18:00). Do zobaczenia są wystawa stała i żydowskie modlitewnie oraz wystawa czasowa „Prawobrzeżne”.
Co będzie się działo w Muzeum Warszawskiej Pragi?
Kaletnicze innowacje – bransoletka z charakterem
Godz. 11:00-14:00, wejścia na warsztaty o godz. 11:00, 12:00, 13:00, 8 miejsc na godzinę, bezpłatne bilety do pobrania w kasie biletowej od godziny 10:00 w dniu wydarzenia
Warsztaty kaletnicze: zapraszamy do wykonania autorskiej bransoletki na rękę. Jej bazą będą kolorowe materiały kaletnicze, a także kawałki skór oraz metalowa galanteria – kółka, ćwieki i napy.
Prowadzenie: Kazimierz Szymański, rzemieślnik – kaletnik, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik
Warsztaty kaligraficzne
Godz. 12:00-15:00, pobierz bezpłatny bilet
To propozycja dla tych, którzy chcą spędzić urodziny raczej w spokojnej, pełnej skupienia atmosferze.
Inspiracją do warsztatu jest XVII-wieczny krój pisma użyty przy zapisie aktu lokacji Pragi. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę lepiej poznać dawny sposób pisania i go poćwiczyć pod okiem ekspertki.
Prowadzenie: Magda Bilińska, edukatorka muzealna
Urodzinowe broszki z filcu
Godz. 12:00-14:00, 14:30-16:30, pobierz bezpłatny bilet
Na urodziny warto zrobić prezent również sobie albo komuś bliskiemu. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których samodzielnie będziecie mogli wykonać fantazyjną autorską broszkę filcowaną z zaprojektowanymi przez siebie zdobieniami.
Warsztaty od 14 roku życia.
Prowadzenie: Emilia Kulczycka – historyczka sztuki, arteterapeutka, instruktorka zajęć rękodzielniczych
Wspólne wyszywanie herbu Pragi
Godz. 12:00-18:00 z przerwą ok. 15:00, wstęp wolny
Po dłuższej przerwie wracamy do tego ekscytującego wyzwania. Chcemy razem z mieszkańcami i mieszkankami odtworzyć tradycyjny herb Pragi, by móc prezentować go przy różnych okazjach.
Do zajęć można dołączyć przez cały dzień warsztatów, ale obowiązuje limit osób.
Prowadzenie: Małgorzata Czekajło, edukatorka Muzeum Warszawskiej Pragi
Poważne sprawy: małe królewskie insygnia
Godz. 12:00-17:30, wstęp wolny
Król i królowa to bardzo ważna funkcja i potrzebuje właściwej oprawy. Dlatego, by lepiej poczuć się w tej roli, dzieci wspólnie z opiekunami będą mogły przygotować swoje berło i koronę.
Do zajęć można dołączyć w dowolnym momencie, ale obowiązuje limit miejsc przy stole warsztatowym.
Prowadzenie: Ola Karkowska-Rogińska i Natalia Morawska, edukatorki Muzeum Warszawskiej Pragi
Maski karnawałowe
Godz. 14:30-17:30, pobierz bezpłatny bilet
Jakie elementy powinny mieć tradycyjne maski karnawałowe?
Przy czarującej muzyce włoskiego kompozytora Vivaldiego zanurzymy się w świat XVIII-wiecznej Wenecji. Pokażemy, jak samodzielnie zaprojektować i zrobić własną ozdobę na bal karnawałowy.
Partnerem zajęć jest Ukraiński Dom. Prowadzenie: Larysa Berdiyarova, historyczka sztuki i nauczycielka teorii muzyki z Odessy.
Upcyclingowe love
Godz. 12:30-14:00, 14:00-15:30, 15:30-17:00, pobierz bezpłatny bilet
Nowe nie znaczy lepsze. To główne założenie upcyclingu, czyli ponownego użycia pozornie zużytych rzeczy. Patchwork, wyszywanie i drobne szycie, zabawa klejami szewskimi i potężnym arsenałem zachomikowanych koralików, guzików i wstążek, stemplo-druk – takimi metodami i własnymi rękami będziemy tworzyć nowe życie ubraniom i dodatkom.
Dla osób które nie mają niczego, co by im się znudziło lub wymagało poprawy, proponujemy stworzenie autorskich fascynatorów ze skrawków tkanin z drugiego obiegu i krawatów.
Prowadzenie: Z tej Strony Siostry ze sklepu POPik i Madame Trouble z Trouble Landu, Nowy Bazar Różyckiego
Urodzinowe sito
Godz. 12:00-18:00, wstęp wolny, do wyczerpania materiałów
Na warsztatach będzie można samodzielnie wykonać, pod okiem artystów z Pracowni Wschodniej, napis nawiązujący do naszej najnowszej wystawy „Prawobrzeżne”. Przygotowałyśmy dla Was płócienne torby i ozdobne papiery. Można przynieść swoją koszulkę czy inną rzecz, na której macie ochotę zrobić sitodruk.
Magnetyczne Prawobrzeżne
Godz. 12:00-16:00, wstęp wolny, warsztaty rozpoczynają się o pełnych godzinach, obowiązuje limit miejsc
Stworzymy własnoręcznie magnesy prezentujące ulubione bohaterki wystawy „Prawobrzeżne”. Powstaną przy użyciu folii magnetycznej, farb, markerów i różnych dodatków: kawałków tkanin czy sztucznych kwiatków.
Prowadzenie: Miss Dorys, artystka street art
Oprowadzanie po wystawie „Prawobrzeżne”
Godz. 13:00-14:00, wstęp wolny, prowadzenie: Jolanta Wiśniewska
QUIZ WIEDZY O PRADZE
Godz. 17:00-18:00, informacje o formie zgłoszenia wkrótce
Jeśli chcesz sprawdzić się jako ekspert lub ekspertka wiedzy o historii prawobrzeżnej Warszawy, zgłoś się!
Prowadzenie: Krzysztof Michalski, Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi
Zapisy: www.urodzinypragi.pl
UROCZYSTE ODCZYTANIE AKTU URODZIN PRAGI
Godz. 18:00-18:30, wstęp wolny
Razem z Teatrem Baj przygotowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Przeniesiemy się do XVII wieku i wcielimy się w szacowne grono przedstawicieli królewskich, którzy 10 lutego 1648 roku zgodzili się nadać Pradze prawa miejskie. Marta Gryko-Sokołowska, aktorka Teatru Baj, opracowała na tekst akt lokacji Pragi specjalnie na tę okazję. Przeczytamy go wspólnie z aktorami amatorami, publicznością i z… lalką w roli aktora.
Prowadzenie: Marta Gryko-Sokołowska, Teatr Baj
BOOMERS PARTY
Godz. 19:00, wstęp wolny
Miejsce: Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13
Po całym dniu różnych atrakcji przeniesiemy się do Pałacyku Konopackiego na bal karnawałowy dla dorosłych „Boomers party”. Lokalny animator kultury i genialny muzyk Dj Kwazar zagra gorące kawałki z lat 80. i 90. Będziemy tańczyć i pić bezalkoholowego drinka przygotowanego przez profesjonalnego barmana.
Szczegóły: www.dkpraga.pl
URODZINOWE OPROWADZANIE
Godz. 16:00-16:50, pobierz bezpłatny bilet
Urodzinowe oprowadzanie po wystawie głównej Muzeum Warszawskiej Pragi. Przejdziemy przez wystawę stałą, zwracając szczególną uwagę na te obiekty i informacje, które wskazują na historię samodzielnego miasta Praga oraz jej najbliższych sąsiadów.
Prowadzenie: Katarzyna Kuzko-Zwierz
SPOTKANIE Z FOTOGRAFEM JACKIEM SIELSKIM
Godz. 17:00-18:00, pobierz bezpłatny bilet
Spotkanie z fotografem Jackiem Sielskim, autorem zdjęć Bazaru Różyckiego wykonanych w latach 70. połączone z wernisażem wystawy jego autorstwa.
Godz. 18:00-19:30, pobierz bezpłatny bilet
Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmu „Zawsze świeży pieniądz” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, który dokumentuje historię Bazaru Różyckiego w okresie PRL. Obraz powstał w zeszłym roku i miał do tej pory dosłownie kilka publicznych pokazów!
WYCINANKI WYTCHNIENIOWE
Godz. 17:30-19:00, pobierz bezpłatne bilety
Odpocznij przy muzyce relaksacyjnej tworząc wycinanki inspirowane motywami natury.
Prowadzenie: Aleksandra Karkowska-Rogińska
MIGAWKI/INSPIRACJE
Godz. 18:00-19:30
Spotkanie z Agnieszką Rayss – fotografką.
Migawki/Inspiracje to spotkania z tymi, które i którzy przyglądają się miastom i architekturze od dawna, dokumentują je fotografując, a przy okazji opowiadają o swoich odkryciach innym.
Dowiedz się więcej o projekcie Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji.
Czy w muzeum można poznać miłość swojego życia?
Wierzymy, że tak. Ale biorąc udział w Praskim SlowDatingu nie musicie koniecznie szukać drugiej połówki. Może się okazać, że znajdziecie tu nowe przyjaźnie, kolegów i koleżanki z Pragi.
Wydarzeniu przyświeca hasło: „Love is love”.
Zapisy za pomocą formularza: https://forms.office.com/e/mm4DJDMdEu
Prowadzenie: Senior Suarez
PRAŻALIADA
Godz. 16:00-17:30, wstęp wolny
Gra dla mieszkańców i mieszkanek Pragi inspirowana popularnym teleturniejem.
Prowadzanie: Michał Wieczorek z kawiarni CzaCza&Matcha i Magdalena Załęcka z Nowego Bazaru Różyckiego
PRASKIE PRAŻYNY
Godz. 17:30-18:00, wstęp wolny
Rozdanie sąsiedzkich nagród życzliwości – „Praskie Prażyny”.
TORT I KONCERT FINAŁOWY
18:00-20:00, wstęp wolny
Tort z Cukierni Strzałkowskich. Koncert Cała Praga Śpiewa i CzessBand.
Grupa muzyczna „Cała Praga Śpiewa” powstała dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Barwy Kultury oraz zespołu CzessBand. Śpiewa razem od 9 lat i w swojej twórczości odwołuje się do folkloru warszawskiego. Tworzą ją seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej 4, jak również osoby z innych dzielnic, które dołączyły do nas podczas realizacji wielu projektów. Zespół składa się również z muzyków warszawskiego zespołu akustycznego Czessband.
Spotkanie o Pradze czasów Caneletta
Canaletto – malarz warszawskiej Pragi – opowiemy o Pradze czasów Caneletta i praskich motywach w jego malarstwie.
Gościem spotkania będzie dr Michał Słomski, badacz Instytutu Historii PAN.
Od zeszłego roku w Muzeum Warszawskiej Pragi powstają unikatowe autorskie opowieści o prawym brzegu Wisły. Tworzy je grupa osób, które na co dzień wykonują bardzo różne zawody, mają różnorodne zainteresowania, ale łączy je pasja do opowiadania historii.
17 i 18 lutego w ramach 376. Urodzin Pragi nasi opowiadacze i opowiadaczki zaprezentują przygotowane przez siebie historie. To dziewięć bezpłatnych wydarzeń w różnych formach: spacerów, oprowadzań, prezentacji.
Szczegółowy harmonogram i zapisy:
Szczegóły wydarzeń współorganizatorów i partnerów aktualizowane są na bieżąco na profilu Facebook Urodziny Pragi i na stronie www.urodzinypragi.pl.