fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

15.06.2023 / Aktualności, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi

Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji

Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji

Zmiana dzieje się na naszych oczach. Zakończony w 2022 roku Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy i jego planowany następca całkowicie przeobrażą prawobrzeżną część stolicy.

Praga, Targówek, Grochów, Kamionek zmienią się nie do poznania. Przeobrażeniu ulegnie architektura i urbanistyka miasta, struktura społeczna tych dzielnic, ich kultura, gospodarka i po prostu atmosfera. 

Zmiany spowodowane rewitalizacją obejmują wszystkie dziedziny życia i mają fundamentalny wpływ na mieszkańców i mieszkanki.

FOTOGRAFICZNE ARCHIWUM REWITALIZACJI

Ten proces powinien być rzetelnie i wszechstronnie dokumentowany. Celem projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji jest zbudowanie kompleksowego, fotograficznego archiwum tej przemiany.

Jego autorkami i autorami będą profesjonalni fotografowie i fotografki, ale też przeszkoleni przez nich w czasie warsztatów i spotkań mieszkańcy i mieszkanki Warszawy.

Wszystko po to byśmy mogli przyjrzeć się tej wielkiej przemianie jeszcze w czasie jej trwania. W przyszłości budowana w ten sposób baza zdjęć stanie się źródłem wiedzy o dawnej i współczesnej Warszawie – bezcennym dla badaczy i badaczek i nabierającym wartości z każdym kolejnym rokiem dzielącym nas od formalnego zakończenia programów rewitalizacyjnych.

Migawki/Inspiracje

7 września (czwartek) – Spacer z Mariuszem Majewskim

12 października (czwartek) – Spacer z Jędrzejem Sokołowskim

23 listopada (czwartek) – Spacer z Joanną Lip

Migawki/Praktyka

14 października (sobota) – Warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem

Warsztaty fotografii architektury mające na celu przeszkolenie grupy społecznych dokumentalistów z procedury fotograficznej. W czasie kilkugodzinnych zajęć przedstawione zostaną podstawowe zasady fotografowania budynków (światło, plany, perspektywa, sprzęt, pory dnia i roku, co ma być w kadrze, a czego ma nie być, kwestie wizerunkowe i prawne).

Prowadzenie: Filip Springer.

Inauguracja projektu

21 czerwca (środa), godz. 18:00–19:30
Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
wstęp wolny POBIERZ BILET

  • Krótki wykład o dokumentacyjnej roli fotografii na przykładzie wybranych projektów z Polski i świata i założeniach projektu, Filip Springer
  • Dyskusja o wyzwaniach i oczekiwaniach związanych z projektem z Grzegorzem Piątkiem, Michałem Łuczakiem i Karoliną Puchałą-Rojek, prowadzona przez Filipa Springera

18 czerwca (niedziela) w godzinach 17:00–18:00 odbędzie się spacer fotograficzny z Filipem Springerem w ramach Święta ulicy Stalowej. Dowiedz się więcej.