29.01.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół, Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi

376. Urodziny Pragi – lekcje muzealne

10 lutego 1648 roku król Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie. Jak co roku – Muzeum Warszawskiej Pragi i inne praskie organizacje tworzą program wydarzeń pod hasłem: „Urodziny Pragi”. Jest to czas wspólnego świętowania, a także różnorodnych działań edukacyjnych i kulturalnych.

Chcemy by mieszkańcy Pragi (także ci najmłodsi) poznali historię miejsca w którym żyją – mieszkają, uczą się i bawią.

Terminy lekcji muzealnych: wtorek–piątek
Godziny: 9:30–14:30, czwartek 11:00–15:00
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób (w tym opiekunowie)
Miejsce spotkania: przy kasach muzealnych, ul. Targowa 50/52
Rezerwacja: Muzeum Warszawskiej Pragi,
e-mail: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl,
tel.: 511 731 198, 22 518 34 09, 22 518 34 08
Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. W przypadku nieodebranych połączeń na telefon komórkowy oddzwonimy w najszybszym możliwym momencie.
Koszt: 250 zł

Do wiadomości mejlowej prosimy dołączyć wypełniony formularz rezerwacji.

Rezerwacje bezpłatnej lekcji video: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl
UWAGA: w tytule wiadomości prosimy wpisać „Lekcja video”.

Formularz rezerwacji lekcji na wystawie „Prawobrzeżne”: forms.gle/wzX5M9iACyyTHkN89

Sensoryczna podróż w czasie

W czasie lekcji wcielimy się w pierwszych osadników, którzy wyprażali puszczę, by zbudować osadę – nazwaną później Pragą. Zastanowimy się, jakie rzeczy są nam niezbędne do zbudowania osady. Przyjrzymy się widokom prawobrzeżnej Warszawy i makiecie Pragi z epoki ostatniego króla Polski. Obejrzymy materiały wykorzystywane w tutejszych pracowniach rzemieślniczych oraz przywołamy historię praskich bazarów. Zaplanujemy jak mogłaby wyglądać wymarzona Praga. Na koniec rozpoznamy zapachy towarów sprzedawanych w sklepie kolonialnym, który mieścił się niegdyś w jednym z budynków dzisiejszego muzeum.

Podstawa programowa: obszary rozwoju dziecka – fizyczny: 4, 5, 6, 7; emocjonalny: 6, 8, społeczny:  1, 2, 3, 4, 5, 8, 9; poznawczy: 1, 2, 3, 5, 9, 16

Czas trwania: 60 minut

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Od osady do miasteczka

Praga nie zawsze była dzielnicą Warszawy. Podczas zajęć poznamy historię tej części miasta – począwszy od średniowiecznej osady, poprzez nowożytne miasteczko, aż do włączenia w granice Warszawy. Na przykładzie Pragi dowiemy się, czym była lokacja miasta na prawie magdeburskim i jakie prawa przysługiwały mieszczanom. Spróbujemy sił w analizie źródeł historycznych, takich jak herb Pragi Biskupiej, treść przywileju lokacyjnego i plany miasta.

Podstawa programowa: historia: I.1; I.2;  I.3; II.1; II.2; II.5;  III.1; III.2; III. 4

Czas trwania: 60 minut

Od osady do miasteczka

Lekcja filmowa o Pradze, oparta na opowieści o jej historii, tajemnicach herbu Pragi i szczególnych miejscach związanych z początkami funkcjonowania jej na prawach miejskich. Dowiemy się kto nadał Pradze prawa, jak wyglądała ona setki lat temu i zastanowimy się nad przyszłością tej części Warszawy.

Do filmu dołączona jest instrukcja i kreatywne oraz analityczne zadania do wykonania w klasie, którą otrzymają Państw wraz z kodem do filmu drogą mailową.

Czas trwania: 45 minut

Potrzebne materiały: rzutnik połączony z komputerem, nagłośnienie, kartki i długopisy dla uczniów

Rezerwacje: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl
UWAGA: w tytule wiadomości prosimy wpisać „Lekcja video”.

Grafika. Żółty napis PRAWOBRZEŻNE na zdjęciu kobiety z chustą na głowie. Zdjęcie ma nałożoną zieloną maskę.

Oferujemy również lekcje muzealne na wystawie czasowej dla każdej grupy wiekowej.

Wystawa czasowa „Prawobrzeżne”, to okazja do poznania dziewięciu barwnych historii praskich kobiet, które mogą stać się inspiracją do odważnego działania.

Sprawdź ofertę edukacyjną na wystawie czasowej.