fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

24.11.2015 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku

Nowa oferta edukacyjna Centrum Interpretacji Zabytku

Nowa oferta edukacyjna Centrum Interpretacji Zabytku

Sprawdź AKTUALNĄ OFERTĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ.

Makieta Starego Miasta w skali 1:180, puzzle oraz figurki fasad staromiejskich zabytków to najnowsze przykłady pomocy naukowych, za pomocą których zwiedzający mogą poznawać historię Warszawy w Centrum Interpretacji Zabytku.

Świeżym nabytkiem Centrum są także tyflografiki zabudowy Starego Miasta, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące będą mogły uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Centrum Interpretacji Zabytku stało się jeszcze bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych również dzięki zakupowi i montażowi platform oraz oznaczeniu instytucji tablicą informacyjną zapisaną alfabetem Braille’a.

Makieta Starego Miasta

Makieta, puzzle i figurki fasad pomyślane zostały jako nowoczesne i przyjazne zwiedzającym narzędzia do upowszechnia wiedzy na temat zniszczenia i odbudowy Starego Miasta. Dzięki makiecie Starego Miasta z naniesionym na niej przedwojennym obrysem zabudowy, zwiedzający mogą dostrzec zmiany, jakie nastąpiły w topografii miasta po II wojnie światowej. Jest to szczególnie istotne w kontekście osób odwiedzających Warszawę po raz pierwszy, które spacerując uliczkami Starego Miasta, nierzadko nie mają świadomości, jak dalece jest to forma zrekonstruowana. Jest to także propozycja dla mieszkańców Warszawy, którzy mają okazję poszerzyć wiedzę na temat swojego miejsca zamieszkania.

Centrum Interpretacji Zabytku stało się również znacznie przyjaźniejsze dla osób niepełnosprawnych. Znajdujące się na pierwszym piętrze ekspozytory wzbogacone zostały o materiały umożliwiające odbiór wystawy przez gości o szczególnych potrzebach – niewidzących czy niedowidzących. Ponadto, osoby niepełnosprawne ruchowo mogą już dostać się na niedostępne dotychczas dla nich części wystawy nowymi podnośnikami.

Poprawa oferty kulturalnej i dostępności

Projekt „Poprawa oferty kulturalnej i dostępności Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy” uzyskał wysokie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Centrum Interpretacji Zabytku oraz obszar Starego Miasta oznaczone zostały także specjalnie zaprojektowanym słupem informacyjnym, który znajduje się przy ul. Zapiecek.

Dzięki współpracy z Muzeum Historii Polski przy „Projekcie edukacyjnym dotyczącym zniszczenia i odbudowy Starego Miasta w Warszawie” dofinansowanym z programu „Patriotyzm Jutra” w Centrum Interpretacji Zabytku odbywają się także bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przybliżające wiedzę o zniszczeniu i odbudowie Starego Miasta oraz tłumaczące powód wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajęcia te zostały objęte patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.