12.05.2015 / Aktualności, Działo się! Fotorelacje, Muzeum Warszawskiej Pragi, Rzemiosło na Pradze
Biżuteria dla kamienic
Odwiedziliśmy praski warsztat rzemieślniczy – Pracownię Sztukaterii Gipsowej Dekorum.
Uczestnicy spotkania mogli nie tylko zwiedzić pracownię i posłuchać opowieści Tomasza Strobla – właściciela i zarazem wnuka założyciela zakładu. Własnymi rękami wykonali drobne elementy sztukaterii.
Po wizycie w pracowni, mieszczącej się przy ul. Ząbkowskiej, przeszliśmy do Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie odbył się pokaz rękodzieła – wykonanie elementów sztukatorskich – odlewów za pomocą formy. Zaprezentowana została również metoda ciągniona, przy pomocy której wykonane są profilowane elementy jak rozety, listwy, fasety.
Uczestnicy spotkania chętnie pomagali prowadzącemu pokaz rzemieślnikowi, by po chwili podziwiać efekty własnej pracy.
Pracownia Dekorum
Od dekad nierozerwalnie związana jest z ul. Ząbkowską. W 1947 roku Czesław Śledzianowski, z wykształcenia dziennikarz, założył pracownię Deseń, która w trakcie swojej działalności była m.in. wypożyczalnią sprzętu malarskiego i warsztatem szczotkarskim. W latach 70. XX wieku ważnym profilem działalności stała się sztukateria, co podkreślała zmieniona nazwa – Dekorum.
Od lat 90. tradycje tej pracowni kontynuuje wnuk pana Śledzianowskiego – Tomasz Strobel. Pracownia mieszcząca się w podwórku kamienicy przeniosła się do podwarszawskiej miejscowości. Natomiast do dziś w tym samym miejscu działa sklep ze sztukaterią. Dostępne są tu profile elewacyjne, rozety, listwy, kolumny, gzymsy, pilastry, figury i dekory. Podkreślają one dekoracyjność restaurowanych kamienic jak i minimalizm współczesnych fasad i wnętrz.