fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

26.08.2019 / Aktualności, Kino Syrena

Wrzesień w Kinie Syrena | 2019 r.

Wrzesień w Kinie Syrena | 2019 r.

Nowe cykle filmowe – „Kultura miasta” oraz „Nowe kino”. Każdy czwartek w Kinie Syrena poświęcony jest filmowym obrazom miasta, a w sobotnie popołudnia współczesnemu kinu autorskiemu. W obu cyklach czekają na Was filmy rzadko pokazywane na dużym ekranie i doceniane na festiwalach. Niedziele to seanse z cyklu „Wojna oczami cywili”, towarzyszącego wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939”.

Cykl filmowy „Kultura miasta”

Kiedy: każdy czwartek, godz. 18.30

W czwartkowe wieczory zapraszamy na filmy z kulturą miejską w tle. Pokazujemy biografie artystów, dokumenty o współczesnych, miejskich problemach oraz fabuły, które pozwalają zanurzyć się w atmosferze metropolii. Zachęcamy do dyskusji po seansie i odkrywania miejskiego fenomenu Warszawy.

Miasto to przestrzeń działań artystycznych. Street-art i galerie sztuki, konformizm i kontrkultura, ekskluzywność wieżowców i labirynty miejskich bazarów – konfrontacja miejsc, ludzi i idei pobudza kreatywność, inspiruje, zachęca do dyskusji.

Cykl filmowy „Nowe kino”

Kiedy: każda sobota, godz. 16.30

W sobotnie popołudnia zobacz filmy z całego świata na dużym ekranie. Wybieramy najciekawsze pozycje kina autorskiego. W repertuarze dzieła nagradzane, przeboje festiwali oraz wyjątkowe filmy, które nie były szeroko pokazywane w Polsce.

Łączy je podejmowanie ważnych problemów. Czasem stanowią zaangażowany komentarz, czasem dowcipnie opisują kondycję człowieka w XXI wieku. Wszystkie zachęcają do refleksji i zapewniają wysokiej jakości rozrywkę.

Repertuar Kina Syrena

Yuli

Biograficzny, Hiszpania / Kuba 2018, reż. Icíar Bollaín, 115 min, cykl „Kultura miasta”

Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza. Jako dziecko Yuli – taki przydomek nadał chłopcu ojciec – nie wykazuje szczególnego zainteresowania tańcem, a balet uważa za coś niemęskiego. Surowy ojciec nie daje jednak za wygraną. Zmusza syna do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w pasję i otwiera przed Yulim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata. Tylko czy chłopak z Hawany odnajdzie się w największych metropoliach Europy?

Trafikant

Dramat, Austria / Niemcy 2018, reż. Nikolaus Leytner, 117 min, cykl „Nowe kino”

Siedemnastoletni Franz przyjeżdża do Wiednia, gdzie ma się przyuczać jako praktykant w sklepie z tytoniem. Jednym ze stałych klientów tego miejsca jest profesor Freud. Mimo że różni ich niemal wszystko, z czasem mężczyźni zaprzyjaźniają się. Gdy do Wiednia wkraczają naziści, Franz zostaje wciągnięty w wir społeczno-politycznej zawieruchy. Nadchodzi czas dramatycznych wyborów i zmierzenia się z dorosłością.

Nowojorska ulica w obiektywie

12 września (czwartek), godz. 18.30

Dokumentalny, USA 2013, reż. Cheryl Dunn, 83 min, cykl „Kultura miasta”

Hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Różne strategie służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, ulotny moment. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)

Magiczne noce

14 września (sobota), godz. 16.30

Komediodramat, Włochy 2018, reż. Paolo Virzì, 125 min, cykl „Nowe kino”

Rzym, lato 1990 roku. Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Maradona eliminuje Włochów z finału, a carabinieri wyławiają z Tybru ciało uznanego producenta filmowego. Jego młoda kochanka wskazuje winnych – trzech początkujących scenarzystów. Antonino, Luciano i Eugenia trafiają na posterunek, gdzie spędzają intensywną noc. Na nowo przeżywają ostatnie burzliwe i emocjonujące 30 dni, które wywróciły ich życie do góry nogami.

…Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie…

15 września (niedziela), godz. 17.00

Dramat, Polska 1978, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, 86 min, cykl „Wojna oczami cywili” towarzyszący wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

Tadeusz Łomnicki jako Stefan Starzyński w niezwykłym, filmowym kolażu o obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku. Produkcja łączy wierne odtworzenie faktów z fikcyjnymi wątkami oraz materiałami archiwalnymi. Różnorodny materiał układa się w dramatyczną opowieść o tragicznych losach miasta, jego prezydenta i mieszkańców.

Universam Grochów

26 września (czwartek), godz. 18.30

Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Knittel, 39 min, cykl „Kultura miasta”

Universam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film ukazuje świat Universamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym.

Niezbędna konieczność

28 września (sobota), godz. 16.30

Komedia, Francja 2019, reż. Erwan Le Duc, 99 min, cykl „Nowe kino”

Pierre Perdrix prowadzi spokojne życie w niewielkim, sennym francuskim miasteczku. Jak przystało na kapitana policji, każdy jego dzień jest perfekcyjnie zorganizowany. Chaos wprowadzają ekscentryczni krewni. Po śmierci ojca prowadząca popularną audycję w radiu matka Pierre’a rzuciła się w wir płomiennych romansów, a jego starszy brat oddał się osobliwemu hobby. Rodzinne relacje mogą ulec zmianie z chwilą, gdy w okolicy pojawia się atrakcyjna i nieco tajemnicza Juliette.

Duży zeszyt

29 września (niedziela), godz. 17.00

Dramat, Węgry 2013, reż. János Szász, 100 min, cykl „Wojna oczami cywili” towarzyszący wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny.