fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

28.10.2019 / Aktualności, Kino Syrena

Listopad w Kinie Syrena | 2019 r.

Listopad w Kinie Syrena | 2019 r.

Kino Syrena to idealne miejsce dla tych, którzy jesienne popołudnia chcą spędzić w kameralnym miejscu z dobrym filmem. W listopadzie na ekranie zobaczysz dokument „Ostatnia góra” o zimowej wyprawie na K2 oraz rosyjski film „Wysoka dziewczyna”, nagrodzony na festiwalu w Cannes.

Cena wszystkiego

7 listopada (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, USA 2018, reż. Nathaniel Kahn, 98 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Wyjątkowe spojrzenie na współczesny rynek sztuki. Rozmowy z czołowymi twórcami, kolekcjonerami i marszandami odsłaniają biznesowe kulisy działalności artystycznej, a zarazem stają się refleksją o współczesnych, zdominowanych przez rynkowe myślenie wartościach.

Niezbędna konieczność

9 listopada (sobota), godz. 16:00

Komedia, Francja 2019, reż. Erwan Le Duc, 99 min, cykl filmowy „Nowe kino”

Pierre Perdrix prowadzi spokojne życie w niewielkim, sennym francuskim miasteczku. Jak przystało na kapitana policji, każdy jego dzień jest perfekcyjnie zorganizowany. Chaos wprowadzają ekscentryczni krewni. Po śmierci ojca prowadząca popularną audycję w radiu matka Pierre’a rzuciła się w wir płomiennych romansów, a jego starszy brat oddał się osobliwemu hobby. Rodzinne relacje mogą ulec zmianie z chwilą, gdy w okolicy pojawia się atrakcyjna i nieco tajemnicza Juliette.

Grobowiec świetlików

10 listopada (niedziela), godz. 17:00

Animowany, Japonia 1988, reż. Isao Takahata, 89 min, cykl filmowy „Wojna oczami cywili”, towarzyszący wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

Arcydzieło animacji, którego scenariusz powstał na podstawie biograficznej noweli Akiyuki Nosaki. W czasie II wojny światowej 14-letni chłopiec i jego młodsza siostra, których matka zginęła podczas nalotu, usiłują przetrwać ostatnie lata konfliktu. Obraz w reżyserii Isao Takahaty uchodzi za jeden z najwybitniejszych filmów antywojennych w historii. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)

Fangor… zostaną obrazy

14 listopada (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, Polska 2013, reż. Andrzej Sapija, 56 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Wojciech Fangor – jeden z najważniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Malarz, grafik i rzeźbiarz był prekursorem sztuki w przestrzeni publicznej. Ceniony przez krytyków, prezentował swoje prace w galeriach na całym świecie – w tym w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie jako jedyny Polak miał zorganizowaną indywidualną wystawę. Film prezentuje historię życia i burzliwej twórczości artysty.

Ostatnia góra

16 listopada (sobota), godz. 16:30

Dokumentalny, Polska 2019, reż. Dariusz Załuski, 82 min, cykl filmowy „Nowe kino”

Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat…

Universam Grochów

21 listopada (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Knittel, 39 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Universam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film ukazuje świat Universamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym.

Magiczne noce

23 listopada (sobota), godz. 16:30

Komediodramat, Włochy 2018, reż. Paolo Virzì, 125 min, cykl filmowy „Nowe kino”

Rzym, lato 1990 roku. Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Maradona eliminuje Włochów z finału, a carabinieri wyławiają z Tybru ciało uznanego producenta filmowego. Jego młoda kochanka wskazuje winnych – trzech początkujących scenarzystów. Antonino, Luciano i Eugenia trafiają na posterunek, gdzie spędzają intensywną noc. Na nowo przeżywają ostatnie burzliwe i emocjonujące 30 dni, które wywróciły ich życie do góry nogami.

The War Show

24 listopada (niedziela), godz. 17:00

Dokumentalny, Dania 2016, reż. Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon, 100 min, cykl filmowy „Wojna oczami cywili”, towarzyszący wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

Gdy Arabska Wiosna dociera do Syrii, lokalna didżejka radiowa wraz z grupą przyjaciół dołącza do protestów przeciwko Basharowi al-Asadowi. Pełna euforycznej wiary, że Syria zmienia się na lepsze, filmuje wspólne rewolucyjne doświadczenia i dziejące się wokół nich wydarzenia. Jednak optymistyczny duch rewolucji zmienia się z czasem w swoje zaprzeczenie, a marzenia o lepszej przyszłości zastępują realia wojny domowej.

Bloki

28 listopada (czwartek), godz. 18:30

Dokumentalny, Polska 2017, reż. Konrad Królikowski, 57 min, cykl filmowy „Kultura miasta”

Bloki to pierwszy tak szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku ‘56 do współczesności. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Wysoka dziewczyna (Dylda)

30 listopada (sobota), godz. 16:30

Dramat, Rosja 2019, reż. Kantemir Balagov, 130 min, cykl filmowy „Nowe kino”

Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy. Akcja toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia.