03.12.2019 / Aktualności, Kino Syrena
Grudzień w Kinie Syrena | 2019 r.
Kino Syrena to idealne miejsce dla tych, którzy mroźne popołudnia chcą spędzić w kameralnym miejscu z dobrym filmem.
Na ekranie nowy cykl filmowy „Dyktatorzy mody, ikony stylu” towarzyszący premierze książki „Herse. Warszawski dom mody” organizowany we współpracy z FINA (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) i Kinem Iluzjon oraz ostatnie seanse towarzyszące wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939”.
Cena wszystkiego (The Price of Everything)
5 grudnia (czwartek), godz. 18:30
Dokumentalny, USA 2018, reż. Nathaniel Kahn, 98 min, cykl filmowy „Kultura miasta”
Wyjątkowe spojrzenie na współczesny rynek sztuki. Rozmowy z czołowymi twórcami, kolekcjonerami i marszandami odsłaniają biznesowe kulisy działalności artystycznej, a zarazem stają się refleksją o współczesnych, zdominowanych przez rynkowe myślenie wartościach.
W czterech ścianach życia (Insyriated)
8 grudnia (niedziela), godz. 17:00
Dramat, Belgia / Liban 2017, reż. Philippe Van Leeuw, 85 min, cykl filmowy „Wojna oczami cywili”, towarzyszący wystawie „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939”
Oum Yazan jest matką trojga dzieci. Uwięziona wraz z rodziną w budynku w Damaszku nie może opuszczać mieszkania ani za dnia, ani w nocy. Trudno nawet swobodnie rozmawiać przy stole, gdy trzeba przekrzykiwać huk wybuchających bomb, natomiast każda wyprawa po jedzenie może się skończyć śmiercią od kuli. Jednak Oum Yazan stara się, by wojna nie zniszczyła jej życia rodzinnego i walczy do samego końca.
Universam Grochów
12 grudnia (czwartek), godz. 18:30
Dokumentalny, Polska 2018, reż. Tomasz Knittel, 39 min, cykl filmowy „Kultura miasta”
Universam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film ukazuje świat Universamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m. in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Film zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym.
Personal Shopper
13 grudnia (piątek), godz. 17:30
Thriller, Francja / Niemcy 2016, reż. Olivier Assayas, 105 min, cykl filmowy „Dyktatorzy mody, ikony stylu” towarzyszący premierze książki „Herse. Warszawski dom mody”
Cykl organizowany we współpracy z FINA (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) i Kinem Iluzjon.
Maureen zarabia na życie jako asystentka i stylistka znanej z pierwszych stron gazet celebrytki Kyry. Choć początkowo jej praca ogranicza się do odbierania ze sklepów kreacji, Maureen szybko zaczyna przekraczać kolejne granice – pod nieobecność pracodawczyni zostaje na noc w jej luksusowym mieszkaniu oraz przymierza bajecznie drogie ubrania. Maureen ma też inną, znacznie mroczniejszą tajemnicę. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)
Ostatnia góra
14 grudnia (sobota), godz. 16:30
Dokumentalny, Polska 2019, reż. Dariusz Załuski, 82 min, cykl filmowy „Nowe kino”
Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat…
Bloki
19 grudnia (czwartek), godz. 18:30
Dokumentalny, Polska 2017, reż. Konrad Królikowski, 57 min, cykl filmowy „Kultura miasta”
Bloki to pierwszy tak szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku ‘56 do współczesności. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.
Szalona miłość – Yves Saint Laurent
27 grudnia (piątek), godz. 17:30
Dokumentalny, Francja 2010, reż. Pierre Thoretton, 100 min, cykl filmowy „Dyktatorzy mody, ikony stylu” towarzyszący premierze książki „Herse. Warszawski dom mody”
Cykl organizowany we współpracy z FINA (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) i Kinem Iluzjon.
Yves Saint Laurent i Pierre Bergé poznali się w 1958 roku. Każdy znalazł mężczyznę swojego życia. Pierwszy raz w filmie kinowym, Pierre Bergé opowiada o tej miłości. Film jest osobistym hołdem na rzecz dekadencji i piękna, złożonym słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania.