fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

07.01.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół, Muzeum Woli

Przyjdź na lekcje do Muzeum Woli

Przyjdź na lekcje do Muzeum Woli

Sprawdź AKTUALNĄ OFERTĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ.

Zapisy na lekcje muzealne, na które zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

Poniżej prezentujemy stały program lekcji muzealnych, dostępnych dla szkolnych grup zorganizowanych.

Szkoła podstawowa: klasy I – VI

Moja Wola

Poznajcie historię warszawskiej dzielnicy Wola, sprawdźcie co jest w niej wyjątkowego. W trakcie lekcji odwiedzimy Gabinet Wolski, gdzie zobaczymy tajemnicze czarne sfinksy, które spoczywają obok radia z zakładów Kasprzaka, spojrzymy w oczy sympatycznemu Krystianowi Ulrichowi, posłuchamy fragmentów „Złego” Leopolda Tyrmanda. W nowej pracowni edukacyjnej obejrzymy animację przedstawiającą Wolę międzywojenną. Wykorzystamy tę przestrzeń plastycznie i dźwiękowo.

Dzień z życia małego warszawiaka

Podczas lekcji spróbujemy wyobrazić sobie jak wyglądała codzienność dzieci w Warszawie minionych czasów. Czy wszystkie dzieci chodziły do szkoły? Jak wyglądały ich domy, pokoje, zabawki? Kto się opiekował dziećmi? Co z wakacjami? Zastanowimy się co to jest mikrohistoria i dlaczego warto ją poznawać. Podczas lekcji można spodziewać się wielu gier i zabaw.

Miejska Dżungla

Przyjrzymy się Woli oczami urbanisty. Zastanowimy się jak nam się żyje w mieście, jaki wpływ mają na nas budynki, ulice i inne przestrzenie. Wykonamy ćwiczenia, które pomogą nam przeanalizować otoczenie, wyrazić swoja opinię na jego temat, nastawić się na obserwację zachodzących zmian. Na koniec uczestnicy wybudują zespołowo miasto marzeń.

Szkoły podstawowe: klasy VII – VIII, licea

Moja Wola

Poznajcie historię warszawskiej dzielnicy Wola. Sięgniemy do najdawniejszych czasów, przyjrzymy się najważniejszym miejscom i wydarzeniom. Skąd wzięła się jej nazwa? Z czego słynęła dzielnica? Czym przyciągała swego czasu dziesiątki tysięcy nowych mieszkańców? Poznamy biografie ulic; Chłodnej, Krochmalnej, Wolskiej, przyjrzymy się ul. Żelaznej i jej „delcie”, jak określał okoliczne ulice Leopold Tyrmand. Obejrzymy animację „Wola 1935”. Podczas spotkania pojawią się elementy dyskusji o celowości poznawania lokalnej historii, angażowania się w życie dzielnicy, na zakończenie zaś refleksja na temat współczesnej specyfiki Woli i jej przyszłości.

Miejscy aktywiści

Przegląd inicjatyw społecznych na Woli, od organizacji odczytów po strajki w fabrykach, od samokształcenia po budowę osiedli robotniczych. Poznajcie sylwetki filantropów działających na Woli, dowiedzcie się co mieszkańcy Woli robili dla siebie nawzajem celem poprawy warunków i perspektyw. Zjawiska ukazane na lekcji dotyczyły będą okresu od XIX wieku po współczesne inicjatywy w dzielnicy.

Szczęście w mieście

Celem lekcji jest zachęcenie uczestników do uważnego obserwowania i rozumienia ich bezpośredniego otoczenia i dzielnicy Wola. Nastawienie uczniów na „wyobraźnię urbanistyczną”, przyglądania się miastu przez pryzmat relacji międzyludzkich, funkcjonowania różnych społeczności w pespektywie przestrzennej i czasowej.

Informacje praktyczne

Zapisy przyjmuje Katarzyna Żukowska: tel.: 22 277 44 69,
e-mail: katarzyna.zukowska@muzeumwarszawy.pl

Czas trwania: ok. 75 minut
Wstęp: opłata za grupę szkolną 100 PLN
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Miejsce spotkania: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12