07.01.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół, Muzeum Woli
Przyjdź na lekcje do Muzeum Woli
Sprawdź AKTUALNĄ OFERTĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ.
Zapisy na lekcje muzealne, na które zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 9.00-14.00.
Poniżej prezentujemy stały program lekcji muzealnych, dostępnych dla szkolnych grup zorganizowanych.
Szkoła podstawowa: klasy I – VI
Moja Wola
Poznajcie historię warszawskiej dzielnicy Wola, sprawdźcie co jest w niej wyjątkowego. W trakcie lekcji odwiedzimy Gabinet Wolski, gdzie zobaczymy tajemnicze czarne sfinksy, które spoczywają obok radia z zakładów Kasprzaka, spojrzymy w oczy sympatycznemu Krystianowi Ulrichowi, posłuchamy fragmentów „Złego” Leopolda Tyrmanda. W nowej pracowni edukacyjnej obejrzymy animację przedstawiającą Wolę międzywojenną. Wykorzystamy tę przestrzeń plastycznie i dźwiękowo.
Dzień z życia małego warszawiaka
Podczas lekcji spróbujemy wyobrazić sobie jak wyglądała codzienność dzieci w Warszawie minionych czasów. Czy wszystkie dzieci chodziły do szkoły? Jak wyglądały ich domy, pokoje, zabawki? Kto się opiekował dziećmi? Co z wakacjami? Zastanowimy się co to jest mikrohistoria i dlaczego warto ją poznawać. Podczas lekcji można spodziewać się wielu gier i zabaw.
Miejska Dżungla
Przyjrzymy się Woli oczami urbanisty. Zastanowimy się jak nam się żyje w mieście, jaki wpływ mają na nas budynki, ulice i inne przestrzenie. Wykonamy ćwiczenia, które pomogą nam przeanalizować otoczenie, wyrazić swoja opinię na jego temat, nastawić się na obserwację zachodzących zmian. Na koniec uczestnicy wybudują zespołowo miasto marzeń.
Szkoły podstawowe: klasy VII – VIII, licea
Moja Wola
Poznajcie historię warszawskiej dzielnicy Wola. Sięgniemy do najdawniejszych czasów, przyjrzymy się najważniejszym miejscom i wydarzeniom. Skąd wzięła się jej nazwa? Z czego słynęła dzielnica? Czym przyciągała swego czasu dziesiątki tysięcy nowych mieszkańców? Poznamy biografie ulic; Chłodnej, Krochmalnej, Wolskiej, przyjrzymy się ul. Żelaznej i jej „delcie”, jak określał okoliczne ulice Leopold Tyrmand. Obejrzymy animację „Wola 1935”. Podczas spotkania pojawią się elementy dyskusji o celowości poznawania lokalnej historii, angażowania się w życie dzielnicy, na zakończenie zaś refleksja na temat współczesnej specyfiki Woli i jej przyszłości.
Miejscy aktywiści
Przegląd inicjatyw społecznych na Woli, od organizacji odczytów po strajki w fabrykach, od samokształcenia po budowę osiedli robotniczych. Poznajcie sylwetki filantropów działających na Woli, dowiedzcie się co mieszkańcy Woli robili dla siebie nawzajem celem poprawy warunków i perspektyw. Zjawiska ukazane na lekcji dotyczyły będą okresu od XIX wieku po współczesne inicjatywy w dzielnicy.
Szczęście w mieście
Celem lekcji jest zachęcenie uczestników do uważnego obserwowania i rozumienia ich bezpośredniego otoczenia i dzielnicy Wola. Nastawienie uczniów na „wyobraźnię urbanistyczną”, przyglądania się miastu przez pryzmat relacji międzyludzkich, funkcjonowania różnych społeczności w pespektywie przestrzennej i czasowej.
Informacje praktyczne
Zapisy przyjmuje Katarzyna Żukowska: tel.: 22 277 44 69,
e-mail: katarzyna.zukowska@muzeumwarszawy.pl
Czas trwania: ok. 75 minut
Wstęp: opłata za grupę szkolną 100 PLN
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Miejsce spotkania: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12