07.01.2020 / Aktualności, Muzeum Woli

Wyjdź ze szkoły – przyjdź na lekcje do Muzeum Woli

Dziś startują zapisy na lekcje muzealne, na które zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

Poniżej prezentujemy stały program lekcji muzealnych, dostępnych dla szkolnych grup zorganizowanych.

Szkoła podstawowa: klasy I – VI

Moja Wola

Poznajcie historię warszawskiej dzielnicy Wola, sprawdźcie co jest w niej wyjątkowego. W trakcie lekcji odwiedzimy Gabinet Wolski, gdzie zobaczymy tajemnicze czarne sfinksy, które spoczywają obok radia z zakładów Kasprzaka, spojrzymy w oczy sympatycznemu Krystianowi Ulrichowi, posłuchamy fragmentów „Złego” Leopolda Tyrmanda. W nowej pracowni edukacyjnej obejrzymy animację przedstawiającą Wolę międzywojenną. Wykorzystamy tę przestrzeń plastycznie i dźwiękowo.

Dzień z życia małego warszawiaka

Podczas lekcji spróbujemy wyobrazić sobie jak wyglądała codzienność dzieci w Warszawie minionych czasów. Czy wszystkie dzieci chodziły do szkoły? Jak wyglądały ich domy, pokoje, zabawki? Kto się opiekował dziećmi? Co z wakacjami? Zastanowimy się co to jest mikrohistoria i dlaczego warto ją poznawać. Podczas lekcji można spodziewać się wielu gier i zabaw.

Miejska Dżungla

Przyjrzymy się Woli oczami urbanisty. Zastanowimy się jak nam się żyje w mieście, jaki wpływ mają na nas budynki, ulice i inne przestrzenie. Wykonamy ćwiczenia, które pomogą nam przeanalizować otoczenie, wyrazić swoja opinię na jego temat, nastawić się na obserwację zachodzących zmian. Na koniec uczestnicy wybudują zespołowo miasto marzeń.

_____________________________________________

Szkoły podstawowe, klasy VII – VIII, licea

Moja Wola

Poznajcie historię warszawskiej dzielnicy Wola. Sięgniemy do najdawniejszych czasów, przyjrzymy się najważniejszym miejscom i wydarzeniom. Skąd wzięła się jej nazwa? Z czego słynęła dzielnica? Czym przyciągała swego czasu dziesiątki tysięcy nowych mieszkańców? Poznamy biografie ulic; Chłodnej, Krochmalnej, Wolskiej, przyjrzymy się ul. Żelaznej i jej „delcie”, jak określał okoliczne ulice Leopold Tyrmand. Obejrzymy animację „Wola 1935”. Podczas spotkania pojawią się elementy dyskusji o celowości poznawania lokalnej historii, angażowania się w życie dzielnicy, na zakończenie zaś refleksja na temat współczesnej specyfiki Woli i jej przyszłości.

Miejscy aktywiści

Przegląd inicjatyw społecznych na Woli, od organizacji odczytów po strajki w fabrykach, od samokształcenia po budowę osiedli robotniczych. Poznajcie sylwetki filantropów działających na Woli, dowiedzcie się co mieszkańcy Woli robili dla siebie nawzajem celem poprawy warunków i perspektyw. Zjawiska ukazane na lekcji dotyczyły będą okresu od XIX wieku po współczesne inicjatywy w dzielnicy.

Szczęście w mieście

Celem lekcji jest zachęcenie uczestników do uważnego obserwowania i rozumienia ich bezpośredniego otoczenia i dzielnicy Wola. Nastawienie uczniów na „wyobraźnię urbanistyczną”, przyglądania się miastu przez pryzmat relacji międzyludzkich, funkcjonowania różnych społeczności w pespektywie przestrzennej i czasowej.

_______________________________________________

ZAPISY

Zapisy przyjmuje Katarzyna Żukowska:

tel.: 22 277 44 69

e-mail: katarzyna.zukowska@muzeumwarszawy.pl