24.01.2020 / Aktualności, Kino Syrena
Luty w Kinie Syrena | 2020 r.
Dokumenty, filmy pod hasłem „Nowe kino” i „Kultura miasta”, kryminał – luty w Kinie Syrena. Kameralne seanse w samym sercu Warszawy.
Bloki
6 lutego (czwartek), godz. 18:30
20 lutego (czwartek), godz. 18:30
Dokumentalny, Polska 2017, reż. Konrad Królikowski, 57 min, cykl filmowy „Kultura miasta”
Bloki to pierwszy tak szeroki i wieloaspektowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku ‘56 do współczesności. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.
Marianne i Leonard. Słowa miłości
8 lutego (sobota), godz. 16:30
Dokumentalny, USA 2019, reż. Nick Broomfield, 102 min, cykl filmowy „Nowe kino”
Piękna i dramatyczna historia związku Leonarda Cohena i jego norweskiej muzy Marianne Ihlen. Film opowiada o tym, jak ewoluowała ich miłość, kiedy Leonard stał się już odnoszącym sukcesy muzykiem. Wykorzystując archiwalne nagrania i wywiady, Nick Broomfield opowiada o pięknej i romantycznej miłości. (kadr z filmu na zdjęciu głównym)
Tam gdzieś musi być niebo
13 lutego (czwartek), godz. 18:30
Komedia, Palestyna / Francja 2019, reż. Elia Suleiman, 97 min, cykl filmowy „Kultura miasta”
W serii abstrakcyjnych anegdot Elia Suleiman zastanawia się nad znaczeniem tożsamości, kultury, ojczyzny. Z ciepłym zadziwieniem przygląda się codzienności, ludzkim twarzom i zwyczajom: na Bliskim Wschodzie, w Paryżu i Nowym Jorku. Przypomina, że gdy uważnie przyjrzeć się znajomym miejscom, można w nich odkryć wiele drobnych cudów i śmiesznostek.
Tajemnica Henriego Picka
15 lutego (sobota), godz. 16:30
Kryminalny, Francja / Belgia 2019, reż. Rémi Bezançon, 100 min
W prowincjonalnej bibliotece zostaje odnaleziony rękopis podpisany przez Henriego Picka – skromny właściciel pizzerii w małym miasteczku. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka, Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna publicznie podważa autorstwo powieści i rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.
Młody Ahmed
22 lutego (sobota), godz. 16:30
Dramat, Belgia / Francja 2019, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, 90 min, cykl filmowy „Nowe kino”
Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem. Na skutek niebezpiecznego incydentu Ahmed trafia do ośrodka resocjalizacyjnego. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?
Nasza mała Polska
29 lutego (sobota), godz. 16:30
Dramat, Polska 2019, reż. Matej Bobrik, 70 min, cykl filmowy „Nowe kino”
Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim. „Nasza mała Polska” mówi nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego, lecz także o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością. Film Mateja Bobrika ma słodko-gorzki smak dorastania.