21.07.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Aktorzy czytają – posłuchaj warszawskich opowieści

W czasie pandemii poprosiliśmy aktorów z Teatru Powszechnego o przeczytanie dla nas wybranych fragmentów książek. Wybraliśmy reportaż Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” oraz „Szkice warszawskie” Pawła Hertza.

O książce „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów”.

Pracownie, warsztaty, pawilony. Uczniowie, czeladnicy, mistrzowie. Prywaciarze, chałupnicy, rękodzielnicy. Autorka Zręcznych chodzi ulicami rzemieślniczej Warszawy. Rejestruje nieobecność przedwojennych żydowskich warsztatów. Bada losy powojennej „prywatnej inicjatywy”. Opisuje załamanie branży po 1989 roku. Szuka pracowni, które przetrwały transformację i mają się coraz lepiej. Odwiedza nowych rzemieślników.

Zręczni to zapis osobistych rozmów autorki z warszawskimi rzemieślnikami i mapa spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Historia warszawskiej sceny rzemieślniczej i wciągający reportaż.

O „Szkicach warszawskich”.

„Szkice zawarte w niniejszej książce — pisał Hertz — są fragmentami z notatnika warszawskiego przechodnia. Są przede wszystkim próbą literackiego zapisu myśli, wspomnień i skojarzeń […]. Zdarzyło mi się, że gdy szedłem przez zaśnieżony plac Teatralny, przyszło mi nagle na myśl, że gdybym pośrodku placu postawił wielki cyrkiel i zakreślił nim koło o promieniu bodaj kilometra, wytyczyłbym sobie w granicach rodzinnego miasta jak gdyby rodzaj ojcowizny. A choć i z własnej, i nie z własnej woli wypadło mi oglądać wiele miast i krajobrazów, ten krąg wytyczony w myśli byłby mi najbliższy; gdybym natomiast nie mógł lub nie umiał wytyczyć takiego kręgu, nie potrafiłbym odnaleźć się wśród przemijającego czasu, a nie mogąc wrócić pod prąd ku źródłom własnej pamięci, przestałbym być sobą”.

Fragmenty przeczytali:

Julian Świeżewski, Kazimierz Wysota, Aleksandra Bożek, Maria Robaszkiewicz, Magdalena Koleśnik, Mateusz Łasowski, Natalia Łągiewczyk, Wiktor Loga-Skarczewski, Oskar Stoczyński

Bardzo dziękujemy aktorom i zapraszamy do słuchania!

Aleksandra Bożek – Praca jest sensem, Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów

Julian Świeżewski – Koncert, Szkice warszawskie

Kazimierz Wysota – Ballady i romanse, Szkice warszawskie

Magdalena Koleśnik – Wiosna, ogród botaniczny, Szkice warszawskie