02.12.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni, Rzemiosło na Pradze, Wydawnictwa

Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, autorka książki „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” chodzi ulicami rzemieślniczej Warszawy.

Rejestruje nieobecność przedwojennych żydowskich warsztatów. Bada losy powojennej „prywatnej inicjatywy”. Opisuje załamanie branży po 1989 roku. Szuka pracowni, które przetrwały transformację i mają się coraz lepiej. Odwiedza nowych rzemieślników.

Pracownie, warsztaty, pawilony.

Uczniowie, czeladnicy, mistrzowie.

Prywaciarze, chałupnicy, rękodzielnicy.

Zręczni to zapis osobistych rozmów autorki z warszawskimi rzemieślnikami i mapa spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Historia warszawskiej sceny rzemieślniczej i wciągający reportaż.

Ta książka powoduje w czytelniku rozdarcie. Bo z jednej strony jest wspaniale napisana – chciałoby się więc ją czytać bez końca. Z drugiej kusi by już, teraz, od razu wybrać się śladem jej bohaterów – przemierzyć Warszawę nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Uwielbiam takie teksty, dzięki którym odkrywam nowe klucze do rzeczywistości, nowe sposoby odkrywania miasta. Udało się tutaj wszystko, a przede wszystkim uniknąć ckliwego sentymentalizmu za tym, co minione. Historie stołecznych rzemieślników pokazują, że jest inna droga niż korporacyjny turbokapitalizm – wyboista, ale możliwa.

Filip Springer, reporter, pisarz, fotograf

Dla zainteresowanych dawnymi metodami pracy i historią warszawskich przedmiotów lektura obwiązkowa. Jest tu solidna porcja wiedzy i odpowiedzi na pytania: jak rzemiosło działało w Warszawie po wojnie? Jak w latach osiemdziesiątych? Jak dziś? Dlaczego upadło? I najważniejsze: czy się odrodzi?

Magdalena Stopa, autorka książek o Warszawie

Książka do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Dostępna również w formie e-booka.

O autorce

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik – dziennikarka, przewodniczka miejska, muzealniczka. Aktywnie promuje i wspiera lokalną wytwórczość jako atrakcyjne i oryginalne dziedzictwo. Na co dzień adiunkt w Muzeum Warszawskiej Pragi. Prowadzi cykl wydarzeń „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy” a także program edukacyjny „Projektowanie oparte na rzemiośle” (wspólnie z dr Pawłem Jasiewiczem z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie). Pomysłodawczyni i kuratorka szkoleń warsztatowych z rzemieślnikami w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast. Kuratorka wystaw „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” oraz „Pra Rzem Ka – Pracownia Rzemieślnicza” dla Muzeum Warszawskiej Pragi. Jedna z inicjatorek Zespołu ds. Rzemiosła, który działał przy Burmistrzu Dzielnicy Praga Południe w latach 2017–2018. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze brała udział w opracowaniu i publikacji Mapy Rzemieślników Pragi Północ oraz Mapy Rzemieślników Pragi Południe.

Patroni medialni: Projekt Pracownie, Zwykłe Życie