02.12.2019 / Muzeum Warszawskiej Pragi, Wydawnictwa

Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik
Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów

Pracownie, warsztaty, pawilony. Uczniowie, czeladnicy, mistrzowie. Prywaciarze, chałupnicy, rękodzielnicy. Autorka Zręcznych chodzi ulicami rzemieślniczej Warszawy. Rejestruje nieobecność przedwojennych żydowskich warsztatów. Bada losy powojennej „prywatnej inicjatywy”. Opisuje załamanie branży po 1989 roku. Szuka pracowni, które przetrwały transformację i mają się coraz lepiej. Odwiedza nowych rzemieślników.

Zręczni to zapis osobistych rozmów autorki z warszawskimi rzemieślnikami i mapa spacerów szlakiem ich pracowni i warsztatów. Historia warszawskiej sceny rzemieślniczej i wciągający reportaż.

Ta książka powoduje w czytelniku rozdarcie. Bo z jednej strony jest wspaniale napisana – chciałoby się więc ją czytać bez końca. Z drugiej kusi by już, teraz, od razu wybrać się śladem jej bohaterów – przemierzyć Warszawę nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Uwielbiam takie teksty, dzięki którym odkrywam nowe klucze do rzeczywistości, nowe sposoby odkrywania miasta. Udało się tutaj wszystko, a przede wszystkim uniknąć ckliwego sentymentalizmu za tym, co minione. Historie stołecznych rzemieślników pokazują, że jest inna droga niż korporacyjny turbokapitalizm – wyboista, ale możliwa.

Filip Springer, reporter, pisarz, fotograf

Dla zainteresowanych dawnymi metodami pracy i historią warszawskich przedmiotów lektura obwiązkowa. Jest tu solidna porcja wiedzy i odpowiedzi na pytania: jak rzemiosło działało w Warszawie po wojnie? Jak w latach osiemdziesiątych? Jak dziś? Dlaczego upadło? I najważniejsze: czy się odrodzi?

Magdalena Stopa, autorka książek o Warszawie

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik – dziennikarka, przewodniczka miejska, muzealniczka. Aktywnie promuje i wspiera lokalną wytwórczość jako atrakcyjne i oryginalne dziedzictwo. Na co dzień adiunkt w Muzeum Warszawskiej Pragi. Prowadzi cykl wydarzeń „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy” a także program edukacyjny „Projektowanie oparte na rzemiośle” (wspólnie z dr Pawłem Jasiewiczem z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie). Pomysłodawczyni i kuratorka szkoleń warsztatowych z rzemieślnikami w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast. Kuratorka wystaw „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” oraz „Pra Rzem Ka – Pracownia Rzemieślnicza” dla Muzeum Warszawskiej Pragi. Jedna z inicjatorek Zespołu ds. Rzemiosła, który działał przy Burmistrzu Dzielnicy Praga Południe w latach 2017–2018. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze brała udział w opracowaniu i publikacji Mapy Rzemieślników Pragi Północ oraz Mapy Rzemieślników Pragi Południe.

Redakcja: Olga Gitkiewicz
Korekta: Małgorzata Ogonowska