29.07.2020 / Aktualności, Kultura online
Jednym słowem – zwiedzaj! Poznaj słowa opisujące muzealia cz.3
W muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. Ale czy potrafisz nazwać to, co widzisz przed sobą?
Dowiedz się, co kryje się pod tajemniczymi słowami, na które możesz natrafić w metryczkach muzealnych eksponatów i poznaj terminy, które opisują twoje ulubione Rzeczy warszawskie!
Na końcu czeka na Ciebie test, w którym sprawdzisz swoją wiedzę. Powodzenia!
Opracowała: Dominika Sielczak
PLATERY
To wyroby wykonane z metalu nieszlachetnego, pokryte cienką warstwą srebra. Technika platerowania, upowszechniona w Warszawie w 1824 roku za sprawą fabryki Józefa Frageta, zaspokajała rosnące zapotrzebowanie bogacących się mieszczan na eleganckie naczynia stołowe.
POLICHROMIA
Polichromią nazywamy malowidła pokrywające ściany, sklepienia oraz stropy. Niezwykle często ozdabiano nimi wnętrza nie tylko sakralne, ale również świeckie domy oraz fasady budynków.
PAS KONTUSZOWY
To element narodowego stroju polskiego szlachty, który służył do przewiązywania kontusza. Pasy kontuszowe były bardzo długie – osiągały do 4 metrów długości, więc do zawiązania go niezbędna była pomoc innej osoby.
Szczególną uwagę zwracano na zdobienia – pasy te zwykle były dwustronne, różnokolorowe, ozdobione motywami roślinnymi lub geometrycznymi.
PUTTO
Motyw dekoracyjny w postaci główki lub nagiego, uskrzydlonego chłopca, nawiązujący do przedstawień antycznego boga miłości Erosa.
RELIEF
To kompozycja rzeźbiarska wykonana na płaszczyźnie, z tłem, którą można oglądać tylko z przodu. Wyróżniamy trzy rodzaje reliefów, w zależności od uzyskanego stopnia trójwymiarowości:
WGŁĘBNY
Kompozycja jest wyrzeźbiona w płaszczyźnie, nie wystaje ponad nią.
PŁASKI
Inaczej płaskorzeźba; występuje, gdy kompozycja wystaje nieznacznie ponad płaszczyznę tła.
WYPUKŁY
Wyrzeźbiona kompozycja mocno odcina się od tła, znacznie wystając ponad nie i tworząc na jej powierzchni wyraźne wypukłości.
REPUSOWANIE
To jedna z technik kształtowania przedmiotów wykonanych z blachy, polegająca na wykuwaniu płaskiego kawałka metalu młotkiem i/ lub puncami aż do otrzymania pożądanego kształtu. Nie wszystkie metale nadają się do repusowania – muszą cechować się kowalnością i ciągliwością, tak jak np. srebro, złoto czy mosiądz. Repusowanie inaczej nazywamy trybowaniem.
SUWENIR
Suwenir inaczej określamy jako pamiątka czy upominek.
SNYCERKA
Tak nazywamy rzeźbę wykonaną w drewnie.
SGRAFFITO
To technika malarstwa naściennego, która polega na pokrywaniu ściany kolejnymi warstwami kolorowego tynku i zeskrobywaniu jego fragmentów przed wyschnięciem. Odsłonięte partie tworzą na powierzchni ściany pokrytej kolorem wzór o odmiennej barwie.
TAPISERIE
Dekoracyjne tkaniny do zawieszenia na ścianie. Tapiserie zwykle ozdabiano scaniami historycznymi, o tematyce biblijnej czy mitologicznej, ale także krajobrazami i motywami heraldycznymi, czyli herbami. Technika tkania tapiserii znana jest od starożytności, jednak w Polsce rozwinęła się dopiero w XVII wieku.
USZAK
To dekoracyjne poszerzenie obramienia okiennego lub drzwiowego, akcentujące górne naroża.
VERSO
To łacińska nazwa tylnej strony rysunków czy rękopisów. Przednią stronę określa się recto.
WEDUTA
Weduta to tzw. krajobraz miejski, czyli obraz lub rysunek przedstawiający widok miasta lub jego wybrany element, jak np. ulice czy architektura.
WZORNIK
To zwykle zbiór rysunków, zawierających wzory ornamentów, kształtów ozdobnie opracowanych elementów architektonicznych czy przedmiotów. Artyści i mistrzowie rzemiosła korzystali z nich podczas projektowania swoich wyrobów i komponowania ich dekoracji.
ZWORNIK
To element architektoniczny łuku lub niektórych sklepień, umieszczony w jego najwyższym punkcie. Odróżnia się wielkością i dekoracyjnym opracowaniem rzeźbiarskim. Zwornik jest określany również jako klucz.
ŻUPAN
To element narodowego stroju polskiego szlachcica, noszony pod kontuszem. Żupan był długi, niemalże sięgający kostek, zapinany z przodu na całej długości na haftki lub guziki i długimi, wąskimi rękawami zakończonymi mankietami.
Sprawdź swoją wiedzę w teście! (PDF 3,6 MB)