12.08.2020 / Aktualności, Kultura online
Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej
W sierpniu 1920 roku na wschodnich przedpolach Warszawy doszło do decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo ocaliło polską niepodległość, odzyskaną w 1918 roku po 123 latach zaborów.
W stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku Muzeum Warszawy przygotowało wirtualny spacer śladami tamtych wydarzeń: Stulecie Bitwy Warszawskiej. Pamiątki ze zbiorów Muzeum Warszawy. Nasi kuratorzy wybrali kilkadziesiąt eksponatów z muzealnych zbiorów, które najlepiej opowiadają nie tylko o militarnym aspekcie obrony stolicy, ale też o formach upamiętnienia i kreowania narodowej mitologii rodzącego się niepodległego państwa.
Wspólnie ze Skarbnicą Narodową, partnerem naszego Gabinetu Medali, zapraszamy do poznania kolekcji monet i medali stworzonych na tę wyjątkową okazję.
Edukacja dla starszych i młodszych
Zachęcamy Was do wspólnego, rodzinnego odkrywania historii Bitwy dzięki zadaniom przygotowanym przez nasz dział edukacji.
W specjalnym odcinku cyklu Jednym słowem zwiedzaj odkryjecie co oznaczają militarne słowa, które opisują eksponaty muzealne związane z wydarzeniami 1920 roku.
Chociaż zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon Bitwa Warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata, nie doczekała się jeszcze realizacji pomnika w stolicy. Poczujcie się jak architekci i zaprojektujcie swój pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Poznając historię jednego przedmiotu z naszego Domowego słownika rzeczy warszawskich – kuponu żywnościowego, dowiecie się jak trudny czas wojny wpływał na życie zwykłych mieszkańców Warszawy.
Poprzez naszą edukację obywatelską chcemy pokazać mosty łączące nas z przeszłością, ale prowadzące ku przyszłości. Dlatego przygotowaliśmy wyjątkowe zadanie Strażnicy, ochotniczki, wolontariusze o tym jak postawy obywatelskie, zaangażowanie społeczne i wrażliwość na losy warszawianek i warszawiaków towarzyszyły mieszkańcom miasta tak 100 lat temu, jak i obecnie.
Partnerzy wydarzeń: