12.08.2020 / Aktualności

Medale i monety – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Muzeum Warszawy posiada szczególny przywilej bycia skarbnicą wiedzy na temat historii stolicy. Dzięki odpowiedniej opiece i wsparciu społecznie odpowiedzialnego biznesu, mamy możliwość przekazania jej następnym pokoleniom.

Wspólnie ze Skarbnicą Narodową, która wspiera Muzeum i jest Partnerem Gabinetu Medali, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej poprzez swoje obiekty chcemy przybliżyć historię jednej z ważniejszych bitew w dziejach świata, zwaną Cudem nad Wisłą. Obiekty z naszych zbiorów poznasz dzięki wirtualnemu spacerowi śladem potyczki. Poniżej odkryjesz rocznicowe medale i monety Skarbnicy Narodowej, które trafią do kolekcji Muzeum.

Projekty z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Medal w 14-karatowym złocie

Medal wybity w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym i limitacji 10 tysięcy egzemplarzy. Średnica to 18 mm.

Złoty medal. Dwóch mężczyzn na koniach. W tle po prawej stronie dwa konie. Środkowy mężczyzna z uniesioną w ręku szablą i flagą. Wokół tekst Bitwa Warszawska 1920 Cud nad Wisłą.

Awers medalu przedstawia kawalerzystę podczas szarży oraz dowódcę Józefa Piłsudskiego. Na rewersie widoczna jest sylwetka Orła Białego z 1919 roku.

Złoty medal. Po środku orzeł w koronie z głową skierowaną w prawą stronę. Obok orła daty 1920 2020. Wokół na górze ornament liściasty, pod spodem 100. rocznica bitwy warszawskiej.

Moneta srebrna

Moneta o średnicy 70 mm została wybita w czystym srebrze próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym oraz selektywnie uszlachetniona 24-karatowym złotem. Projekt rewersu przedstawia sceny batalistyczne, m.in.: atak ułana na bolszewicką taczankę, starcie   polskich   ułanów   z   bolszewikami,   ryngraf   z   Matką   Boską   Częstochowską.  Awers natomiast zdobi wizerunek królowej Elżbiety II, emitentem jest Niue.

Złota moneta. Po środku w mniejszym okręgu trzech mężczyzn na galopujących koniach. Trzymają szable w ręku wzniesione nad głowami do przodu. Wokół sceny batalistyczne z tłumem ludzi i koni. Pod spodem tarcza herbowa z orłem i Matką Boską trzymającą małego Jezusa. Pod spodem napis The battle of Warsaw 1920.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem srebrnej monety „Bitwa Warszawska 1920” w Polsce. Na świecie dostępnych jest tylko 500 egzemplarzy tej emisji.

Moneta wybita w czystym złocie

Moneta została wybita w złocie próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym.   Projekt   rewersu   odnosi   się   do  Bitwy   Warszawskiej   1920   roku,   w   czasie   wojny polsko-bolszewickiej. W centralnym punkcie przedstawia szarżę ułanów. Na górze znajduje się ryngraf z Matką Boską Częstochowską. W otoku został zamieszczony m.in. wężyk generalski nawiązujący do Józefa Piłsudskiego.

Awers natomiast zdobi wizerunek królowej Elżbiety II z profilu. Emitentem monety jest Niue.

Dwie złote monety obok siebie. Na pierwszej po środku profil Elżbiety II w koronie na głowie. Wokół napis Elizabeth II Niue Island 100 dollars 2020. Na drugiej monecie po środku Mężczyźni na galopujących koniach z szablami wzniesionymi nad głowami w górę. Nad nimi orzeł z herbu Polski, Wokół napis the battle of Warsaw 1920.

Na świecie dostępnych jest zaledwie 300 egzemplarzy tej emisji. Skarbnica   Narodowa   jest   jedynym   oficjalnym   dystrybutorem   złotej   monety   „Bitwa Warszawska 1920” w Polsce.

Kolekcja „Józef Piłsudski. Droga do Niepodległości”

W skład kolekcji wchodzi 15 medali, m.in.: „Utworzenie Legionów 1914”, „Kryzys Przysięgowy 1917”, „Piłsudski Naczelnikiem Państwa 1918-1922”,  „Bitwa Warszawska”, „Wojna z Ukrainą 1918-1919”, „Przewrót majowy 1926”.

Dwie strony monety. Jedna strona Mężczyzna w mundurze wojskowym na koniu. Wokół niego napis Droga do niepodległości Józef Piłsudski. Druga strona Jeden mężczyzna na koniu w mundurze z szablą, obok niego trzech żołnierzy z karabinami stojący na ziemi. Wokół napis utworzenie legionów.

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej jest dla Polaków powodem do dumy. Wydarzenie to upamiętnia medal „Bitwa Warszawska 1920” uszlachetniony czystym złotem (próba 999/1000), wybity w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym.

Dwie strony monety. Jedna strona Mężczyzna w mundurze wojskowym na koniu. Wokół niego napis Droga do niepodległości Józef Piłsudski. Druga strona popiersie Józefa Piłsudskiego, za nim kilku mężczyzn trzymających flagę, wśród nich jeden ksiądz z krzyżem uniesionym do góry. Nad nimi podpis bitwa warszawska 1920.

Do kolekcji dołączony jest folder do przechowywania medali, ilustrowany archiwalnymi fotografiami z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wszystkie medale w kolekcji wykonane są z miedzi, uszlachetnione złotem próby 999/1000 i wykonane w najwyższej jakości menniczej. Ich rozmiar to 34 mm. Skarbnica Narodowa posiada wyłączne prawo do sprzedaży tego zestawu.

O artyście

Wszystkie prezentowane medale oraz monety z kolekcji Skarbnicy Narodowej zaprojektował Robert Kotowicz – artysta, rzeźbiarz i medalier. Jego realizacje obejmują setki medali i około 200 monet dla Narodowego   Banku Polskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków   i emitentów zagranicznych.

W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody: I miejsce w międzynarodowym konkursie na medal upamiętniający wejście Polski, Czech i Węgier do NATO (1999 r.); I miejsce w The International Coin Design Competition w 1998 (za pracę „150 Rocznica Śmierci Fryderyka Chopina”) i 2006 roku (praca „Międzynarodowy Rok Polarny 2007- 2008”);  I nagroda na  XXIII  Konferencji   Dyrektorów  Mennic  w  San  Francisco w  2004 roku (za monetę dla WOŚP). Obecnie pracuje jako medalier w Skarbnicy Narodowej.

logo skarbnicy narodowej