12.08.2020 / Aktualności
Medale i monety – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Muzeum Warszawy posiada szczególny przywilej bycia skarbnicą wiedzy na temat historii stolicy. Dzięki odpowiedniej opiece i wsparciu społecznie odpowiedzialnego biznesu, mamy możliwość przekazania jej następnym pokoleniom.
Wspólnie ze Skarbnicą Narodową, która wspiera Muzeum i jest Partnerem Gabinetu Medali, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej poprzez swoje obiekty chcemy przybliżyć historię jednej z ważniejszych bitew w dziejach świata, zwaną Cudem nad Wisłą. Obiekty z naszych zbiorów poznasz dzięki wirtualnemu spacerowi śladem potyczki. Poniżej odkryjesz rocznicowe medale i monety Skarbnicy Narodowej, które trafią do kolekcji Muzeum.
Projekty z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Medal w 14-karatowym złocie
Medal wybity w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym i limitacji 10 tysięcy egzemplarzy. Średnica to 18 mm.
Awers medalu przedstawia kawalerzystę podczas szarży oraz dowódcę Józefa Piłsudskiego. Na rewersie widoczna jest sylwetka Orła Białego z 1919 roku.
Moneta srebrna
Moneta o średnicy 70 mm została wybita w czystym srebrze próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym oraz selektywnie uszlachetniona 24-karatowym złotem. Projekt rewersu przedstawia sceny batalistyczne, m.in.: atak ułana na bolszewicką taczankę, starcie polskich ułanów z bolszewikami, ryngraf z Matką Boską Częstochowską. Awers natomiast zdobi wizerunek królowej Elżbiety II, emitentem jest Niue.
Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem srebrnej monety „Bitwa Warszawska 1920” w Polsce. Na świecie dostępnych jest tylko 500 egzemplarzy tej emisji.
Moneta wybita w czystym złocie
Moneta została wybita w złocie próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Projekt rewersu odnosi się do Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W centralnym punkcie przedstawia szarżę ułanów. Na górze znajduje się ryngraf z Matką Boską Częstochowską. W otoku został zamieszczony m.in. wężyk generalski nawiązujący do Józefa Piłsudskiego.
Awers natomiast zdobi wizerunek królowej Elżbiety II z profilu. Emitentem monety jest Niue.
Na świecie dostępnych jest zaledwie 300 egzemplarzy tej emisji. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem złotej monety „Bitwa Warszawska 1920” w Polsce.
Kolekcja „Józef Piłsudski. Droga do Niepodległości”
W skład kolekcji wchodzi 15 medali, m.in.: „Utworzenie Legionów 1914”, „Kryzys Przysięgowy 1917”, „Piłsudski Naczelnikiem Państwa 1918-1922”, „Bitwa Warszawska”, „Wojna z Ukrainą 1918-1919”, „Przewrót majowy 1926”.
Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej jest dla Polaków powodem do dumy. Wydarzenie to upamiętnia medal „Bitwa Warszawska 1920” uszlachetniony czystym złotem (próba 999/1000), wybity w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym.
Do kolekcji dołączony jest folder do przechowywania medali, ilustrowany archiwalnymi fotografiami z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wszystkie medale w kolekcji wykonane są z miedzi, uszlachetnione złotem próby 999/1000 i wykonane w najwyższej jakości menniczej. Ich rozmiar to 34 mm. Skarbnica Narodowa posiada wyłączne prawo do sprzedaży tego zestawu.
O artyście
Wszystkie prezentowane medale oraz monety z kolekcji Skarbnicy Narodowej zaprojektował Robert Kotowicz – artysta, rzeźbiarz i medalier. Jego realizacje obejmują setki medali i około 200 monet dla Narodowego Banku Polskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków i emitentów zagranicznych.
W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody: I miejsce w międzynarodowym konkursie na medal upamiętniający wejście Polski, Czech i Węgier do NATO (1999 r.); I miejsce w The International Coin Design Competition w 1998 (za pracę „150 Rocznica Śmierci Fryderyka Chopina”) i 2006 roku (praca „Międzynarodowy Rok Polarny 2007- 2008”); I nagroda na XXIII Konferencji Dyrektorów Mennic w San Francisco w 2004 roku (za monetę dla WOŚP). Obecnie pracuje jako medalier w Skarbnicy Narodowej.