16.09.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży
Luksus, tandeta i awans po warszawsku
Wykup dostęp do naszych najciekawszych wykładów na platformie VOD eWejsciowki.pl. Koszt jednego nagrania to 5 zł. Wykład należy obejrzeć w ciągu 48 godzin od momentu zakupu.
Marywil – królewska rezydencja, miejsce kultu, miejsce handlu
W 1692 r. rozpoczęła się budowa wielkiego kompleksu architektonicznego o nazwie Marywil, powstałego z inicjatywy królowej Marii Kazimiery d’Arquien Sobieskiej. Założenie, będące naśladownictwem paryskiego Place de Vosges, stanowiło połączenie miejsca handlu, królewskiej rezydencji oraz świątyni dziękczynnej za odsiecz wiedeńską.
Warszawski Pociejów – stolica tandetnego przepychu
„Pociejów bowiem nasz spotkały losy dawnej Kartaginy, gorzej nawet, bo nie raz, ale dwa razy przenosił się z miejsca na miejsce” – tymi słowami autor artykułu w „Tygodniku Ilustrowanym” z 1865 r. opisywał warszawskie targowisko, które z czasem stało się synonimem tandety, kiczu i prowincjonalizmu.
Małżeństwo Kotowskich należało do tych, które w II poł. XVII wieku, dzięki łasce trzech panujących monarchów – Jana II Kazimierza.
Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych.
Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.
Sprawdź inne wykłady Centrum Interpretacji Zabytków: