02.10.2021 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Sylwester Braun ps. „Kris” – fotograf powstańczej Warszawy

Sylwester „Kris” Braun jest autorem zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie i zniszczenia Warszawy. Nie był wyszkolonym fotoreporterem wojennym, ale absolwentem geodezji Politechniki Warszawskiej. Wyposażony we własny, małoobrazkowy aparat fotograficzny Leica Standard, który zamiast na pasku nosił w kieszeni marynarki, ubrany jak cywil, poruszał się po terenie Śródmieścia, bliskiej Woli oraz Powiśla, gdzie mieszkał.

Powstańcy w wejściu do kościoła św. Krzyża, Sylwester Braun ps. Kris, 24 sierpnia 1944, Warszawa, AN 49663

Podczas powstania warszawskiego jako fotoreporter Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej udokumentował zniszczenia jakie odniosła podczas wojny Warszawa. Koncentrował uwagę na ruinach miasta. Wracał w te same miejsca i dokumentował zmiany.

Ruiny zabudowy przy ulicy Jasnej, Sylwester Braun ps. Kris, wrzesień 1944, Warszawa, AN 103632

Do najbardziej znanych fotografii Brauna należy z pewnością zdjęcie przedstawiające wybuch pocisku z moździerza 600 mm na gmachu budynku Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”.

W 1981 roku fotograf przekazał kolekcję liczącą około 1540 oryginalnych negatywów z powstania warszawskiego Muzeum Warszawy (wówczas Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy). Do dziś to jeden z najciekawszych dokumentów związanych z powstaniem warszawskim, stanowiący unikat na skalę światową autorski reportaż wojenny.

Fotografie można zobaczyć na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy, na którym prezentujemy zbiory Muzeum Warszawy.

Transport rannego na ulicy Wspólnej, Sylwester Braun ps. Kris, 9 września 1944, Warszawa, AN 50554

Ilustracja główna: Powstanie warszawskie. Wybuch pocisku na gmachu Prudentialu, Sylwester Braun ps. Kris, 1981 (z negatywu z 28 sierpnia 1944), Warszawa, AN 49751/d

Więcej o zdjęciu dowiesz się z naszej strony.