02.10.2021 / Aktualności

Sylwester Braun ps. „Kris” – fotograf powstańczej Warszawy

Sylwester „Kris” Braun jest autorem zdjęć dokumentujących Powstanie Warszawskie i zniszczenia Warszawy. Nie był wyszkolonym fotoreporterem wojennym, ale absolwentem geodezji Politechniki Warszawskiej. Wyposażony we własny, małoobrazkowy aparat fotograficzny Leica Standard, który zamiast na pasku nosił w kieszeni marynarki, ubrany jak cywil, poruszał się po terenie Śródmieścia, bliskiej Woli oraz Powiśla, gdzie mieszkał.

Powstańcy w wejściu do kościoła św. Krzyża, Sylwester Braun ps. Kris, 24 sierpnia 1944, Warszawa, AN 49663

Podczas powstania warszawskiego jako fotoreporter Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej udokumentował zniszczenia jakie odniosła podczas wojny Warszawa. Koncentrował uwagę na ruinach miasta. Wracał w te same miejsca i dokumentował zmiany.

Ruiny zabudowy przy ulicy Jasnej, Sylwester Braun ps. Kris, wrzesień 1944, Warszawa, AN 103632

Do najbardziej znanych fotografii Brauna należy z pewnością zdjęcie przedstawiające wybuch pocisku z moździerza 600 mm na gmachu budynku Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”.

W 1981 roku fotograf przekazał kolekcję liczącą około 1540 oryginalnych negatywów z powstania warszawskiego Muzeum Warszawy (wówczas Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy). Do dziś to jeden z najciekawszych dokumentów związanych z powstaniem warszawskim, stanowiący unikat na skalę światową autorski reportaż wojenny.

Fotografie można zobaczyć na portalu e-Kolekcje, na którym prezentujemy zbiory Muzeum Warszawy.

Transport rannego na ulicy Wspólnej, Sylwester Braun ps. Kris, 9 września 1944, Warszawa, AN 50554

Ilustracja główna: Powstanie warszawskie. Wybuch pocisku na gmachu Prudentialu, Sylwester Braun ps. Kris, 1981 (z negatywu z 28 sierpnia 1944), Warszawa, AN 49751/d

Więcej o zdjęciu dowiesz się z naszej strony.