30.06.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi

Prawobrzeżni: spacery po Pradze

Spacery i spotkania to najlepszy sposób na poznanie miasta i jego dzielnic. Spacery w ramach projektu „Prawobrzeżni” odkrywają znane i mniej znane życiorysy ludzi związanych z Pragą.

Zbliżające się spacery

Osiedle Syrkusów (Praga I) i jego mieszkańcy, 8 października (sobota), godz. 11:00-13:00
Powadzenie Franciszek Płóciennik
Bilet: 5 zł

Śladami Sprawiedliwej Matyldy Getter, 15 października (sobota), godz. 10:00-14:00
Wycieczka zabytkowym autobusem po Woli, Pradze i Białołęce
Prowadzenie: Bartłomiej Włodkowski (Fundacja AVE)
Bilet: 5 zł

Zbliżające się spotkania

O mozaikach z Bajki i pracowni na Grochowie. Wspomnienie o Zbigniewie Brodowskim (1927-2017), 20 października (czwartek), godz. 18:00-19:30
Goście spotkania: Małgorzata Szelachowska, Lena Wicherkiewicz
Gość specjalny: Dorota Brodowska
Udział bezpłatny

Białołęka w wycinkach, 22 września (czwartek), godz. 18:00-19:30
Udział bezpłatny

Spacery, które się dotychczas odbyły

Praskie murale i ich twórcy, 17 września (sobota), godz. 11:00-13:00

Muzycy i grajkowie uliczni, 20 sierpnia (sobota), godz. 11:00

Praskie kamienice i przedsiębiorcze prażanki, 16 lipca (sobota), godz. 11:00

fot. Tomasz Kaczor

Nowi twórcy i wytwórcy na Nowej Pradze, 11 czerwca (sobota), godz. 11:00

fot. Marta Bryśkiewicz, Fundacja Ave

Wycieczka zabytkowym autobusem: od rządzenia do straszenia, 29 maja (niedziela), godz. 14:00

Spacer śladami cukierników i piekarzy: zapach chleba, słodycz lukru, 21 maja (sobota), godz. 11:00

Prawobrzeżni

Projekt „Prawobrzeżni” opowiada o dzielnicy Praga poprzez biografie ludzi, których życie, aktywność, przedsiębiorczość oraz dorobek w zakresie gospodarki, życia społecznego, nauki i sztuki stanowi część rzadko przywoływanej historii Pragi, Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy, Bródna, Białołęki.

Muzeum Warszawskiej Pragi realizuje spacery śladami ważnych prażanek i prażan, wykłady i spotkania skupiające się wokół ich biografii, a także wystawy.

W 2016 roku odbyła się wystawa „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” ukazująca 17 portretów ludzi, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta.

Przeczytaj biografie prawobrzeżnych mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

Zdjęcie główne: podczas spaceru Nowi twórcy i wytwórcy na Nowej Pradze, fot. Tomasz Kaczor

Projekt Prawobrzeżni realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.