fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 28.09.2023
17:00–19:00

Dyskusja
Kino Syrena
wstęp wolny

To nie jest moja historia

To nie jest moja historia

Dyskusja towarzysząca wystawie „To nie jest moja historia”, która dotyczyć będzie reprezentacji krzywdy dzieci w kulturze oraz sposobów, jak o nich mówić i w jaki sposób je badać.

W panelu udział wezmą Zofia Rojek, kuratorka wystawy, Marta Rakoczy i Wiktoria Bieżuńska. Rozmowę prowadzi Katarzyna Bojarska.

Zofia Rojek – historyczka sztuki. Pracuje w Muzeum Warszawy. Kuratorka wystaw, m.in. „Niewidoczne. Historie warszawskich służących” i „To nie jest moja historia”.

Marta Rakoczy – kulturoznawczyni i filozofka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w Pracowni Naukowej Korczakianum, oddziale Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią i historią piśmienności, kulturowymi studiami nad dzieciństwem, myślą Janusza Korczaka/Henryka Goldszmita oraz historią polskiej modernizacji międzywojennej. Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Childhoods UW działającego przy IEiAK UW. Autorka książek: Władza liter. Polskie procesy modernizacyjne a awangarda, planowany druk (2022), Polityki pisma. Szkice plenerowe z pajdocentrycznej nowoczesności, Słowo – działanie – kontekstO etnograficznej koncepcji języka Bronisława Malinowskiego (2012).

Wiktoria Bieżuńska – prozatorka i krytyczka sztuki. Debiutowała publikacją pod tytułem Przechodząc przez próg, zagwiżdżę (2022). Bohaterka tejże książki nie należy do siebie. Nie ma imienia, prawa do własnego ciała, a jej zdanie się nie liczy. Mała dziewczynka zepchnięta na margines spraw dorosłych bywa wciągana w środek rodzinnego dramatu jako narzędzie szantażu bądź rekwizyt w teatrze pozorów. Mimo to bohaterka–narratorka opowiada. Odzyskuje podmiotowość dzięki językowi i wyobraźni, które dają napęd doświadczeniu – głównie cierpienia, jak również bólu, ale też przyjemności czy zdumienia światem.

Katarzyna Bojarska – kulturoznawczyni, w zakresie jej zainteresowań naukowych znajdują się obszary takie jak: kultura wizualna, sztuka współczesna, pamięć kulturowa, studia nad traumą, studia nad afektem. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu kultury wizualnej, sztuki współczesnej, krytyki artystycznej, teorii i praktyk pamięci kulturowej, a także języka angielskiego w zastosowaniu akademickim. Pełni funkcję koordynatorki kierunku kulturoznawstwo.

Wydarzenie towarzyszy konferencji naukowej International Walter Benjamin Society.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.