26.06.2024 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, nagrody i wyróżnienia, Warszawa dla obcokrajowców

Złoty Label dla Muzeum Warszawy!

Otrzymaliśmy nagrodę Złoty Label za wieloletnie działania i wielokrotnie nagradzane Znakami Jakości ELL projekty, mające na celu szerzenie polskiej kultury i języka polskiego. Nagrodę przyznała FRSE Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Pierwszym projektem dla dorosłych z zakresu nauczania języków obcych była „Warszawa dla zaawansowanych”. Działania rozszerzyliśmy o kolejne dwa projekty „Warszawa dla początkujących” dla dzieci i młodzieży oraz „Warszawa dla zaawansowanych” skierowany do edukatorów językowych i muzealnych.

Razem z Uniwersytetem Warszawskim w 2021 roku stworzyliśmy kolejne projekty będące jednocześnie eksperymentami edukacyjnymi. Były to:

• Moje muzeum, moja opowieść”, w ramach którego osoby z doświadczeniem uchodźczym stworzyły własną interwencję artystyczną na wystawie stałej Muzeum Warszawy,
  • oraz „Wsłuchaj się w muzeum”, będące interwencją polegającą na stworzeniu autorskich audioprzewodników przez studentów i studentki uczące się języka polskiego na poziomie biegłości językowej B1.

Równolegle były prowadzane, a 2022 roku nawiązaliśmy partnerstwo międzynarodowe w ramach programu Erasmus+, którego celem jest praca nad podejściem do nauki języków obcych poprzez materialne i niematerialne europejskie dziedzictwo

Więcej o nagrodzie i projektach: ell.org.pl

Koordynatorka: Katarzyna Žák-Caplot – nauczycielka języka polskiego i czeskiego dla obcokrajowców, egzaminatorka międzynarodowa, bibliotekarka i muzealniczka. Kieruje siecią biblioteczną Muzeum Warszawy. Interesuje się integracją elementów edukacji bibliotecznej i muzealnej w ramach nauczania języków obcych metodą przedmiotowo-językową. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej w USA, laureatka European Language Label 2019 (Warszawa dla średnio zaawansowanych) oraz wyróżnienia krajowego jury European Language Label 2020 (Warszawa dla początkujących). Autorka publikacji Legendy Starego Miasta w Warszawie. Wybór tekstów do nauki języka polskiego jako obcego z ćwiczeniami.

Co to jest European Language Label?

Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych to certyfikat jakości w edukacji językowej ustanowiony przez Komisję Europejską w 1998 r.

Więcej informacji: ell.org.pl