24.05.2021 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży
Biegaj i zwiedzaj! Śladami słynnych warszawianek
Doświadczaj miasta w biegu – aktywnie, z zupełnie nowej perspektywy! Muzeum Warszawy zaprasza na cykl zwiedzania dla biegaczek i biegaczy na różnych poziomach zaawansowania.
Wycieczki biegowe po Warszawie poprowadzi Joanna Kacperczyk, doświadczona przewodniczka miejska i miłośniczka zdrowego ruchu. Podczas biegu zwróci Waszą uwagę na ciekawe zabytki oraz zaczaruje krótkimi opowieściami. Proponujemy trasy różnej długości, odpowiadające różnym poziomom umiejętności. W obu wariantach odbędzie się po pięć wycieczek – ułożą się one w inspirującą opowieść o Warszawie oraz wzmocnią kondycję. Można wziąć udział we wszystkich lub wybranych spotkaniach.
W tym cyklu pobiegniemy śladami warszawskich kobiet – tych całkiem realnych i tych legendarnych, silnych, ciekawych, zagubionych, spełnionych i szukających inspiracji. Bo Warszawa jest kobietą!
Nie tylko o Syrenach
Wariant amatorski: 5 czerwca, godz. 9.00, trasa: 3 km (KUP BILET)
Wariant zaawansowany: 6 czerwca, godz. 9.00, trasa: 5 km (KUP BILET)
Ruszmy na spotkanie zarówno z legendarnymi postaciami kobiecymi, jak i bohaterkami z krwi i kości. Podczas biegu pokażemy różne oblicza warszawskiej Syrenki (syrena na Rynku, syrena na ul. Karowej, na kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 41), warszawską Smoczycę (Ogrody Zamku Królewskiego), a także legendarne wiedźmy (Piekiełko u wylotu ul. Piekarskiej).
Wytropimy ślady kobiet znanych z kart historii: Anny Jagiellonki, Marii Skłodowskiej-Curie, Ludwiki Marii Gonzagi, Elżbiety Sieniawskiej, Marii Kazimiery Sobieskiej, Karoliny Lanckorońskiej, Aleksandry Potockiej, Aleksandry Zajączek oraz Marii Konopnickiej. Przypomnimy pokrótce ich historie i sprawdzimy, jak przedstawiano je w sztukach plastycznych.
Start: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Nad Wisłę!
Wariant amatorski: 12 czerwca, godz. 9.00, trasa: 3,5 km (KUP BILET)
Wariant zaawansowany: 13 czerwca, godz. 9.00, trasa: 5,5 km (KUP BILET)
Według legendy dawniej nad Wisłą można było spotkać warszawską Syrenkę, dzisiaj zaś – wioślarki. Opowiemy o ich działalności i o klubie Wukawki (Warszawski Klub Wioślarek) – pierwszej organizacji sportowej zrzeszającej tylko kobiety. Neon na Moście Gdańskim da nam pretekst do rozmów o warszawskich neonach. Obowiązkowo wspomnimy też o Warsie i Sawie.
Start: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Kobiety sztuki i nauki
Wariant amatorski: 19 czerwca, godz. 9.00, trasa: 4 km (KUP BILET)
Wariant zaawansowany: 20 czerwca, godz. 9.00, trasa: 6 km (KUP BILET)
Tancerki, rzeźbiarki, mecenaski, pedagożki – wiele kobiet z pasją związało swe losy z Warszawą. Podczas zwiedzania opowiemy o m.in. o Marii Konopnickiej, Barbarze Baczyńskiej, Izabeli Lubomirskiej czy Barbarze Zbrożynie. Nie zabraknie też postaci mitycznych, takich jak Nike, lub legendarnych, jak córka mistrza Tyma z legendy o staromiejskim szewczyku.
Start: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Architektki i mieszkanki Żoliborza
Wariant amatorski: 26 czerwca, godz. 9.00, trasa: 4,5 km (KUP BILET)
Wariant zaawansowany: 27 czerwca, godz. 9.00, trasa: 6,5 km (KUP BILET)
Czy są tu wielbicielki i wielbiciele żoliborskiej architektury? Bo ta niewątpliwie ma szeroki krąg miłośników. Willa Brukalskich, Sady Żoliborskie, Osiedle WSM Żoliborz to miejsca związane z architektkami Barbarą Brukalską i Haliną Skibniewską. Odrębność i wyjątkowość tej dzielnicy współtworzyły jej mieszkanki: Alina Janowska, Gaja Kuroń, Barbara Zbrożyna, Maria Kownacka czy Zofia Merle. Podczas biegu opowiemy o architekturze, rzeźbie i detalu oraz urbanistyce Żoliborza.
Strat: Plac Wilsona – pod kinem Wisła
Kobiety Woli
Wariant amatorski: 3 lipca, godz. 9.00, trasa: 5 km (KUP BILET)
Wariant zaawansowany: 4 lipca, godz. 9.00, trasa: 7 km (KUP BILET)
Ile w Warszawie może być pomników kobiet? Jak wyglądają i kogo upamiętniają? Przestrzeń miejska wydaje się zdominowana przez męskie wyobrażenia, dlatego tym razem pobiegniemy szlakiem murali artystycznych, które powstały na Woli z okazji wywalczenia przez Polki praw wyborczych.
Poznamy historie: Ireny Sendler, Hanki Ordonówny, Ireny Kwiatkowskiej, Ludwiki Wawelberg, Anny Salomei Uraskiej, Teresy Żarnower, Apolonii Gojawiczyńskiej, Wandy Chotomskiej i wielu innych kobiet, utrwalonych na wolskich muralach.
Start: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Informacje praktyczne:
Czas trwania: 60–90 minut
Maksymalna liczba uczestników: 15 osób
Więcej informacji: edukacja@muzeumwarszawy.pl
Koszt: 10 zł/os.
Prowadzenie: Joanna Kacperczyk – przewodniczka po Warszawie, edukatorka muzealna, biegaczka, trenerka osobista, instruktorka rekreacji ruchowej. Miłośniczka interdyscyplinarności, z wykształceniem sportowym i pedagogicznym (warszawska AWF), uzupełnionym historią sztuki (Collegium Civitas) i zarządzaniem (SGH). Uzależniona od endorfin, których dostarcza sport i od wrażeń, które zapewnia obcowanie ze sztuką.
Wszyscy uczestnicy programu Biegaj i zwiedzaj biorą w nim udział na własną odpowiedzialność i przyjmują do wiadomości, że udział w nim wiąże się z wysiłkiem fizycznym i pociąga za sobą naturalne ryzyko.
Sprawdź również: