fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

20.05.2019 / Aktualności, Działalność naukowa, Muzeum Farmacji

Bisior. Leki z gabinetów historii naturalnej | konferencja

Bisior. Leki z gabinetów historii naturalnej | konferencja

Bisior – inaczej jedwab morski – to materiał pozyskiwany z jednego z gatunków skorupiaków żyjących m.in. w pobliżu Sardynii. Był on najcenniejszą i najbardziej szlachetną tkaniną znaną w starożytności. Ten przezroczysty materiał, choć cienki, jest bardzo wytrzymały i może przetrwać nawet do 5 tys. lat.

W 2005 roku Chiara Vigo założyła muzeum poświęcone tkaninie, będące jednocześnie jej pracownią. Jest jedną z niewielu osób na świecie, która produkuje bisior. Fragment tkaniny znajdzie się w zbiorach Muzeum Farmacji.

Zapraszamy na konferencję, która przybliży historię i zastosowania tego cennego materiału!

28 maja 2019 roku, godz. 17.00

Lapidarium Muzeum Warszawy

Rynek Starego Miasta 28–42

(wejście od ul. Nowomiejskiej)

 

Program:

17.00–17.30

Otwarcie – Ewa Nekanda-Trepka, Iwona Arabas

17.30–18.00

Historia Museo del Bisso – Małgorzata Biniecka

18.00–18.30

Pozyskiwanie i tkanie bisioru – Chiara Vigo

18.30–19.00

Morski jedwab – luksusowa tkanina z przeszłości – Sylwia Tulik

19.00–19.30

Współczesne środki lecznicze pochodzenia morskiego – Lidia Maria Czyż

Po każdym referacie przewidziana jest 10-minutowa dyskusja.

19.30

Podsumowanie

Prelegentki:

prof. dr n. farm. Małgorzata Biniecka – emerytowana wykładowczyni na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Rzymskiego La sapienza i była dyrektorka Muzeum Towaroznawstwa tego uniwersytetu. Współpracowała z uniwersytetem w Sankt Petersburgu, a obecnie wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Chiara Vigo – założycielka Museo del Bisso na wyspie Sant’Antioco w pobliżu Sardynii. Prowadzi pracownię, w której jako jedyna osoba na świecie wytwarza bisior.

Sylwia Tulik – plastyczka, magistra sztuki, której talent rozwinął się w pracy wydawniczej. Autorka bloga, na którego łamach stara się przypomnieć najpiękniejsze dziedzictwo tradycyjnego domu. Współpracownica historycznego wydawnictwa „Podkarpacka Historia”. Na co dzień pracownica Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu, kolekcjonerka.

dr n. farm. Lidia Maria Czyż – aptekarka z zamiłowania, doktora nauk o zdrowiu, historyczka z zawodu. Obecnie przewodzi Ogólnopolskiej Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.