fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

11.09.2023 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Cykl „Brunatne RFN”: wykłady i projekcja filmowa

Cykl „Brunatne RFN”: wykłady i projekcja filmowa

Bezdomność, głód, utrata dobytku i katastrofalny stan infrastruktury. Z takimi problemami mierzyło się społeczeństwo niemieckie w 1945 roku. Skupienie się na podstawowych życiowych potrzebach sprawiło, że rozliczenie się ze zbrodniczego reżimu nie było dla Niemców priorytetem. Poczucie krzywdy i perspektywa okupacji wykształciły w społeczeństwie poczucie solidarności, z którego nie wykluczono nawet byłych nazistów. Wieloletnia indoktrynacja sprawiła, że z końcem wojny nie wypleniono antysemityzmu, a nowe, zimnowojenne starcie wzmogło przedwojenny antykomunizm związany ściśle ze skrajną prawicą.

Badanie niemieckiego społeczeństwa, przeprowadzone w 1949 roku przez okupacyjne władze amerykańskie, wykazało, że tylko 30% osób jednoznacznie potępiało nazizm, a 59% uważało go za dobrą, choć źle zrealizowaną ideologię. Powojenne Niemcy odrzucały odpowiedzialność za wybuch drugiej wojny światowej i jej katastrofalne skutki, wielokrotnie podkreślając, że zbrodni dokonywali również alianci.

Pobłażliwość, z jaką traktowano byłych nazistów w okresie formowania się RFN, skłoniła część historyków do stwierdzenia, że dużo surowiej od nich potraktowano komunistycznych dygnitarzy w procesach po zjednoczeniu Niemiec.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

20 października (piątek), godz. 17:00-18:00
Wykład: Wątpliwe rozliczenia, czyli denazyfikacja w RFN

22 października (niedziela), godz. 16:30-18:00
Film: Mali Germanie, reżyseria: Frank Geiger i Mohammad Farokhmanesh; prelekcja: Ruchy neonazistowskie i volkistowskie we współczesnych Niemczech

18 listopada (sobota), godz. 15:00-16:00
Wykład: Ku duchowym ideałom, czyli ciągłość nazizmu w RFN

Prowadzący: Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

__________________________________

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dla kogo: młodzież, dorośli

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Zdjęcie: Hans Globke, szef urzędu kanclerskiego oraz sekretarz stanu w rządzie Konrada Adenauera, były nazista, ideolog rasowy i autor komentarza do ustaw norymberskich, 1963 r., Deutsches Bundesarchiv.