fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

22.08.2018 / Aktualności, Wydawnictwa

Dane warszawskie. Wszystko, co liczy się w stolicy

Dane warszawskie. Wszystko, co liczy się w stolicy

Czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są i byli jej mieszkańcy? Jak żyli i żyją? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? I najważniejsze – czy da się na to wszystko odpowiedzieć przy pomocy abstrakcyjnego języka matematyki? Dane warszawskie to nowa publikacja Muzeum Warszawy, która opowiada o losach stolicy przy pomocy wykresów, map i przedstawień graficznych.

Dane warszawskie to część wystawy głównej w Muzeum Warszawy o tym samym tytule przeniesiona na papier. Tak jak ekspozycja, rezygnuje z klasycznej narracji historycznej, która w centrum zainteresowania stawia ważne postaci, wydarzenia polityczne i wojny. Ich miejsce zajmują infografiki – diagramy, mapy i wizualizacje danych – ilustrujące gwałtowne przemiany w przestrzeni Warszawy. Dwanaście tematycznych plansz o przejrzystej i oryginalnej formie schowanych zostało w eleganckiej teczce.

 „Dane warszawskie” zachowują nienarracyjny, analogowy charakter wystawy głównej, dając jednocześnie możliwość spojrzenia na miasto z innej perspektywy. Na bazie przemyślanego doboru formy, koloru i liternictwa powstał wyrazisty, czytelny język wizualny, który pokazuje dane w sposób angażujący i intuicyjny. Przedstawia trudne do zaobserwowania zależności między informacjami i ułatwiają samodzielne analizowanie danych. – mówi Anna Światłowska, autorka projektu graficznego.

Wybraliśmy dane, które są ze sobą porównywalne i dają możliwość pokazania długofalowych zjawisk i procesów. Poszczególne rozdziały – Losy miasta, Pierwsze razy, Symbol Warszawy, Warszawa w granicach państwa, Zmiany przestrzenne, Centrum Warszawy, Miasto wieżowców, Granice Warszawy, Mieszkanki i mieszkańcy miasta, Mieszkanie w Warszawie, Plac Piłsudskiego – architektura i władza oraz Scena życia publicznego stolicy – pozwalają dostrzec ekonomiczne i społeczne przemiany miasta. Mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach. Materiał został wybrany tak, by dostarczał podstawowej wiedzy tym, którzy po raz pierwszy stykają się z miastem, a jednocześnie mógł stanowić punkt wyjścia do bardziej pogłębionej refleksji dla tych, którzy Warszawę już znają.

Dane warszawskie weryfikują stereotypy i obiegowe opinie na temat Warszawy, jej mieszkańców i przestrzeni. Pozwalają też precyzyjniej wskazać, które wydarzenia i zjawiska nadały jej obecny kształt i specyfikę; co sprawiło, że Warszawa jest takim, a nie innym miastem.

Publikacja towarzyszy wystawie „Dane warszawskie”, stanowiącej część wystawy głównej Muzeum Warszawy „Rzeczy warszawskie”.

Kuratorzy: Paweł Jaworski, Zofia Oslislo-Piekarska, Grzegorz Piątek, Karol Piekarski, Klementyna Świeżewska
Projekt graficzny: Ania Światłowska
Redakcja: dr Ewa Klekot
Tłumaczenie: Łukasz Mojsak
Koordynacja: Dominika Dragan-Alcantara