fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

14.06.2022 / Aktualności, Barbakan

Dojazd na Stare Miasto

Dojazd na Stare Miasto

Na Starówkę dotrzeć można na wiele sposobów. W znalezieniu optymalnego połączenia komunikacją miejską oprócz strony internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego pomóc mogą m.in. popularne aplikacje JakDojadę lub Google Maps. Warszawa przekazuje do nich oficjalne dane na temat tras i rozkładów jazdy. Na przystankach są też oczywiście mapy i schematy.

Stołeczna komunikacja miejska

Stołeczna komunikacja miejska, w powszechnej opinii najlepsza w Polsce, jest przyjaciółką nie tylko mieszkańców spieszących się codziennie do pracy, ale też turystów chcących zwiedzić miasto szybko, wygodnie i bez stresu.

Na wspólnym bilecie pod marką Warszawski Transportu Publiczny skorzystamy ze wszystkich tramwajów, autobusów i obu linii metra w charakterystycznych żółto-czerwonych barwach oraz z licznych pociągów podmiejskich różnych przewoźników. Warto rozważyć bilety dobowe, weekendowe lub trzydniowe o nielimitowanej liczbie przejazdów. Szczególnie ciekawą opcją jest zwłaszcza bilet na weekend, który występuje też w opcji grupowej. Na jednym bilecie może wtedy podróżować nawet 5 osób.

Szczegóły oferty można sprawdzić na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego (wtp.waw.pl), gdzie znajduje się też intuicyjna wyszukiwarka połączeń oraz szereg przydatnych informacji.

Rowerem na Starówkę

Elementem systemu transportowego miasta jest również Veturilo, czyli Warszawski Rower Publiczny. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest darmowe, a pierwsza godzina kosztuje symboliczną złotówkę. Największe zagęszczenie stacji, na których można wypożyczyć i oddać rower, jest w Śródmieściu. Aby korzystać z jednośladów, należy mieć aktywne konto w systemie. Wszystkie formalności można w kilka minut załatwić na stronie internetowej veturilo.waw.pl, istnieje też możliwość rejestracji w aplikacji mobilnej dostępnej na systemy iOS i Android, jak i bezpośrednio w terminalu komputerowym znajdującym się przy każdej ze stacji.

Jednośladem, własnym lub wypożyczonym, najlepiej pojechać drogą rowerową wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej skąd można skręcić bezpośrednio w Krakowskie Przedmieście prowadzące wprost na Stare Miasto. Malowniczą ścieżką rowerową jest trasa wzdłuż Bulwarów Wiślanych skąd blisko na Starówkę.

Najbliższe stacje rowerów miejskich wokół Starego Miasta znajdują się: na Placu Krasińskich, ul. Miodowej (oprócz zwykłych rowerów można tam wypożyczyć również rowery elektryczne), na Mariensztacie i ul. Sowiej (stacja rowerów elektrycznych), na Bulwarach nad Wisłą przy Moście Śląsko-Dąbrowskim. Mapę wszystkich stacji można sprawdzić na stronie Veturilo.

Poruszający się po mieście na własnym rowerze znajdą stojak dla rowerów w Lapidarium, czyli na dziedzińcu Muzeum Warszawy. Wejście od ul. Nowomiejskiej.

fot. Muzeum Warszawy

Spacerem na Starówkę

Taką samą drogę można pokonać również spacerem. W nie więcej niż pół godziny dojdziemy pod same drzwi Muzeum Warszawy znajdującego się na Rynku Starego Miasta. Ciekawa trasa prowadzi wzdłuż licznych zabytków Traktu Królewskiego.

Po drodze pewno warto zwrócić uwagę na znajdujące się na Krakowskim Przedmieściu reprodukcje XVIII wiecznych obrazów autorstwa włoskiego malarza Canaletta. Na szklanych bryłach odwzorowane są malowidła przedstawiające dokładnie te miejsca, w których się znajdują.

Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta

Obrazy Canaletta słynęły z realizmu i wyjątkowej wręcz drobiazgowości. Dzięki temu posłużyły wręcz do odbudowy Warszawy po wojnie.

Historię odbudowy Starego Miasta można poznać w Centrum Interpretacji Zabytków (ul. Brzozowa 11/13). Na wystawie pokazane zostały fragmenty odkrytego przez archeologów staromiejskiego muru, kolorowe zdjęcia z Powstania Warszawskiego zrobione przez Ewę Faryszewską, makieta Starego Miasta prezentująca obszar odbudowany po wojnie, fotografie z kolejnych etapów odbudowy, uzupełnione informacjami o Biurze Odbudowy Stolicy.

fot. Ewelina Lach, Urząd m. st. Warszawy

Miejsca parkingowe na Starym Mieście

Chociaż nie można wjechać samochodem na samo Stare Miasto, to wokół znajdują się parkingi, z których jest już tylko kilka kroków na Starówkę. . Na ulicach okalających Starówkę znajdują się ogólnodostępne miejsca postojowe. Najbliższy parking jest na ul. Podwale, czyli nieopodal Barbakanu i Muzeum Warszawy. Parkowanie przy ulicach jest bezpłatne w weekendy, a w tygodniu przez większość doby (od godz. 8 do 20) obowiązują stawki od 3,90 zł do 5,50 zł za godzinę, w zależności od długości postoju.

Wszystkie publiczne miejsca postojowe na ulicach są jednak bezpłatne dla osób z niepełnosprawnością, aczkolwiek wymaga to posiadania specjalnej kart N+, którą odebrać można w urzędzie. Bez żadnych formalności niepełnosprawni kierowcy mogą za to oczywiście stawać na niebieskich „kopertach”.

Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami:

  • ul. Zapiecek 1 (jedno miejsce parkingowe)
  • ul. Kanonia 8 (dwa miejsca parkingowe)
  • ul. Podwale 3 (trzy miejsca parkingowe)
  • ul. Podwale 11 (trzy miejsca parkingowe)
  • ul. Kilińskiego 1 (jedno miejsce parkingowe)

Zdjęcie główne: Urząd m.st. Warszawy