fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

PRASKIE MOTYWY

Praskie motywy to propozycja różnorodnych aktywności  związanych z warszawską Pragą – jej historią oraz najciekawszymi miejscami na mapie dzielnicy.

Chcemy zainspirować Was do wspólnej, rodzinnej zabawy w myśl hasła: „Bawimy się razem – młodsi ze starszymi!”. Mamy nadzieję, że dzięki propozycjom naszych gier i zabaw oraz zamieszczanym tu ciekawostkom – poznacie i pokochacie Pragę jeszcze bardziej!

Koordynatorka cyklu: Aleksandra Karkowska – Rogińska


„Piraci z dna Wisły” to słuchowisko przygotowane przez Praski Teatr Lalek i Muzeum Warszawskiej Pragi dla każdego, kto lubi wielkie przygody i tajemnice oraz mały dreszczyk grozy.

Zaproś do wspólnego słuchania rodzinę lub kolegów, którzy też pewnie aktywnie działają w Sieci.

Po wysłuchaniu opowieści – zapraszamy Was do wzięcia udziału w zabawach ze słowami!

Piraci z dna Wisły – słuchowisko (.mp3)

HIP HOP – zadanie (.pdf)

Strasznie skomplikowana strofa? – zadanie (.pdf)

––––––––––––––––––––––

Zaprojektujcie przy użyciu naszych szablonów i własnych pomysłów wymarzoną Pragę.

Na rysunkach odnajdziecie niektóre z praskich kamienic:

  • Wytnijcie je i złóżcie tak, jak pokazuje instrukcja (lub odegnijcie podstawę do przodu – to będzie Was trawnik, podwórko, parking – sami zdecydujcie). Kamienice możecie pokolorować.
  • Pobierzcie wyposażenia podwórek – wybierzcie te, które pasują do Waszego pomysłu, wytnijcie, pokolorujcie i przykleicie obok domów.
  • Może ulepicie z plasteliny lub narysujecie obok też ich mieszkańców?Możecie korzystać z naszych szablonów lub samemu zaprojektować np. drzewa zrobione z gąbki, trawę z bibuły lub ludziki z korka.

Kamienice warszawskiej Pragi – kolorowanka i wycinanka (.pdf)

Podwórka – kolorowanka i wycinanka (.pdf)

––––––––––––––––––––––

ZAGRAJ Z NAMI W PRAGRĘ!

Oto internetowa wersja naszej, popularnej gry dla dzieci opracowana specjalnie na potrzeby edukacji on-line. Możesz grać indywidualnie, ale najweselej jest grać z rodzicami i rodzeństwem w realu lub rówieśnikami i nauczycielami on-line. Wybierz się w podróż po warszawskiej Pradze!

INSTRUKCJE

Każda lokalizacja jest zaznaczona na mapie Google. Do lokalizacji są przypisane pytanie i zadania. Pytania odnoszą się do wiedzy ogólnej. Czasami trzeba zajrzeć do encyklopedii, by na nie odpowiedzieć, ale zazwyczaj wystarczy intuicja lub pomoc osoby z większym doświadczeniem.

Zadania mają rozbudzić kreatywność. Pozwalają też „oderwać się” od komputera. Dziecko ćwiczy wyobraźnię, umiejętności plastyczne i aktorskie. Zadania można wykonywać w dowolnej kolejności bez limitu czasu. Co tydzień pojawiają się nowe lokalizacje!

Tu przeniesiesz się do mapy Google z zadaniami!

W odpowiedzi na duże zainteresowanie PraGrą przygotowaliśmy dla Was złotą edycję. Zobacz archiwalne fotografie i zupełnie nową lokalizację związaną z popularnym terenem zielonym!

Uwaga! Złota edycja jest dostępna tylko dla wyjątkowych znawców Pragi. Aby odblokować specjalną mapę, rozwiąż QUIZ.


NARODZINY PRAGI

Kto z was nie lubi świętować urodzin, dostawać prezentów, zdmuchiwać świeczek na torcie, bawić się z rodziną i przyjaciółmi? Może to was zaskoczy, ale miasto też obchodzi urodziny. Wypadają one w dniu, w którym oficjalnie otrzymało prawa miejskie. W przeszłości prawa te nadawał król specjalnym dokumentem, który nazywał się akt lokacyjny. Jego oryginał przechowywany jest w Archiwum Akt Dawnych, zaś kopię można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi. Przeczytajcie fabularyzowaną historię narodzin Pragi, a później wykonajcie trzy ciekawe zadania:

NARODZINY PRAGI – HISTORIA FABULARYZOWANA (.PDF)

ZADANIE 1 – QUIZ

Sprawdźcie swoją wiedzę na temat aktu lokacyjnego – rozwiążcie quiz i otrzymajcie kartę z gratulacjami od samego króla!

Przejdź do QUIZU

ZADANIE 2 – HERB 3D

Herb na akcie lokacyjnym został namalowany, ale wy możecie zrobić dla waszego domu herb w trzech wymiarach!

Pomyślcie o przedmiotach, które was otaczają. Wybierzcie te, które wiążą się z waszymi przeżyciami. Mogą to być pamiątki z wakacji, prezenty, ulubione zabawki. Następnie, przygotujcie filc lub inny materiał, z którego zrobicie tarczę herbową. Na koniec, rozmieśćcie przedmioty na tarczy. Sfotografujcie swój herb i wyślijcie na facebooka Muzeum Warszawskiej Pragi!

Oto instrukcja!

 

 

 

ZADANIE 3 – KRÓLEWSKA PIECZĘĆ

Na koniec czas wykonać własną woskową pieczęć! Poniżej znajduje się instrukcja.

Zrób własną pieczęć – instrukcja (.pdf)


KTO NA PRAGIE

Niezwykły klimat Pragi od zawsze inspirował warszawskich artystów. Jest ona bohaterką m.in. wielu wierszy i tekstów piosenek. Dziś w Akademii Pani Pragi przypominamy utwór „Kto na Pragie” – piosenkę z komedii muzycznej „Kochankowie z Targówka”.

Autorką tekstów, które składają się na spektakl, jest Agnieszka Osiecka.  Rękopis „Kto na Pragie” możemy obejrzeć w sieci.  Muzykę do tekstu skomponował Tadeusz Kierski, kierownik muzyczny warszawskich teatrów, kompozytor m.in. melodii musicalowych i piosenek dla dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=5kG0GSCjhow

Spektakl w reżyserii Jerzego Rakowieckiego, w znakomitej obsadzie, miał swoją premierę w maju 1963 roku, w Praskim Teatrze Ludowym przy ul. Szwedzkiej w Warszawie (plakat).

W 1967 roku Jarema Stępowski, popularny aktor i piosenkarz, nagrał na swoją płytę dwie piosenki z „Kochanków…”: „Księżyc frajer” i właśnie „Kto na Pragie”.


Posłuchaj piosenki i weź udział w przygotowanym przez nas zadaniu!

https://www.youtube.com/watch?v=Gv9NQUrYlb4

Oto tekst piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej. Jak widzisz – brakuje w nim kilku słów. Jeśli uważnie wsłuchasz się w śpiew Jaremy Stępowskiego, z pewnością je usłyszysz! Uzupełnij tekst tak, by był kompletny.


PRASKIE SUDOKU

Nasze sudoku zawiera fotografie najciekawszych obiektów z Muzeum Warszawskiej Pragi. Uzupełnij puste pola rysunkami wzorowanymi na
zdjęciach. Pamiętaj, że ten sam obiekt może pojawić się tylko raz w rzędzie
pionowym lub poziomym.