fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

31.08.2017 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Muzeum Drukarstwa

Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa

W dwa wrześniowe weekendy (9–10 i 16–17 września) zapraszamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa w Muzeum Warszawy, Centrum Interpretacji Zabytku oraz Muzeum Drukarstwa.

Czy na rynku Starego Miasta zawsze znajdował się pomnik Syrenki? Czemu Gnojna Góra zawdzięcza swoją nazwę? Czy kamienice staromiejskie zawsze wyglądały tak samo? Jakie drzewa można spotkać na naszym podwórku? Na te i inne pytania odpowiemy podczas tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło przewodnie wydarzenia „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” postanowiliśmy odnieść do historycznie ukształtowanego krajobrazu Starego Miasta.
Podczas warsztatów plastycznych, spacerów, a także gry plenerowej wspólnie odkrywać będziemy historię warszawskiej Starówki!

W oba weekendy w kasach Muzeum Warszawy oraz Centrum Interpretacji Zabytku pracownicy muzeum udostępniali będą karty do gry. Odpowiedzi na pytania ukryte są w muzeum oraz na Rynku Starego Miasta. Dla wszystkich przewidziane są drobne nagrody (odbiór możliwy jest w jednej z dwóch lokalizacji muzeum).

SPACERY

Krajobraz dziedzictwa – Stare Miasto
10 września godz. 11.00, zbiórka: przy wejściu głównym do Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42)

Warszawskie Stare Miasto to krajobraz dziedzictwa Warszawy. Spacerując uliczkami Starówki, prześledzimy historyczny układ ulic oraz pierwotne wykorzystanie niektórych przestrzeni miasta. Poznamy codzienność dawnych mieszczan oraz funkcje poszczególnych elementów murów obronnych. Wspólnie odpowiemy na pytania, czy plac na Kanonii i taras widokowy są naprawdę romantycznym miejscem oraz jakie elementy architektury stanowią o wyjątkowym uroku Starego Miasta. Spacer dedykowany wszystkim grupom wiekowym (dostosowany dla osób starszych).

Dziedzictwo krajobrazu – Skarpa Warszawska
17 września godz.11.00, zbiórka: przy wejściu głównym do Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42)

Skarpa Warszawska to dziedzictwo krajobrazu stolicy, wielokrotnie ukazywane na panoramach i widokach Warszawy. Spacerując Starym i Nowym Miastem, ulicą Mostową oraz u stóp skarpy, dostrzeżemy, jak krajobraz wpłynął na decyzję o założeniu miasta. Wspólnie odpowiemy na pytania, dlaczego ulica Mostowa nie prowadzi dziś na
most oraz dlaczego Zamek Królewski ma tak okazale zdobioną fasadę od strony Wisły. Spacer dedykowany dzieciom, młodzieży i dorosłym.

OTWARTE WARSZTATY

Muzeum Warszawy (wejście główne Rynek 42), warsztaty w godz. 11.00-18.00

W kolejne soboty 9 i 16 września wszyscy chętni będą mogli przyozdobić kamienice z Rynku Starego Miasta. Zajęcia odbywają się pod opieką edukatora.

Centrum Interpretacji Zabytku (ul. Brzozowa 11/13), warsztaty w godz. 11.00-18.00

W niedzielę 10 września staniemy przed zadaniem, z którym zmierzył się zespół odtwarzający warszawską Starówkę: każdy z uczestników stworzy własną kamienicę – złoży, zaprojektuje dekorację elewacji i umieści ją w przestrzeni Starego Miasta. Spróbujemy rozwiązać problemy jak: co się stanie z krajobrazem gdy wprowadzimy do niego współczesne budynki? czy Starówka bez zieleni byłaby równie przyjemna? Uczestnicy dowiedzą się, czym jest dziedzictwo i dlaczego warszawska Starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W kolejną niedzielę 17 września rozrysujemy miejską florę i faunę oraz ułożymy tematyczne puzzle. Dowiemy się gdzie w obrębie historycznego centrum Warszawy możemy ją obecnie spotkać, jakie gatunki roślin najlepiej się sprawdzają w zabytkowej części miasta oraz na jakie zwierzęta można się natknąć spacerując uliczkami. Zastanowimy
się, jaki udział bierze ona w odbieraniu i kształtowaniu krajobrazu w dzielnicy mieszkaniowej wpisanej na listę UNESCO.

Muzeum Drukarstwa (ul. Ząbkowska 23/25), prezentacja zbiorów 10.00-18.00, warsztaty 12.00-16.00

W kolejne soboty i niedziele 9-10 oraz 16-17 września Muzeum Drukarstwa prezentować będzie grafiki przedstawiające krajobrazy z przyrodą, a także krajobrazy z przyrodą i architekturą ze zbiorów Muzeum Drukarstwa. Prace te wykonane są w różnych technikach grafiki artystycznej; litografii, suchej igły, akwaforty, akwatinty, linorytu. Autorami tych prac są znani graficy XIX w np. Napoleon Orda, Wojciech Gerson, Maksymilian Fajans i pierwszej połowy XX w. m.in Władysław Skoczylas, Ignacy Majcho, Karol Auer, J Cegliński, Gorczyński, Kuczyński, Kozarski a także współcześni, jak Henryk Opałko. Grafiki te prezentowane będą w ramach na ścianach muzeum i na sztalugach. Część prac można będzie oglądać z bliska – będą rozłożone na stołach, co da możliwość bliższego zapoznania się ze specyfiką różnych technik graficznych, będzie można porównać różnorodność ich środków wyrazu. W soboty spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu pracy inspirowanej prezentowanymi grafikami w formie niewielkiego plakatu, gdzie ilustracja będzie wykonana linorytowo lub malowana akwarelami połączona będzie z własnoręcznie opracowanym typograficznie liternictwem przy użyciu drewnianych czcionek.