15.09.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Warszawskiej Pragi

Festiwal Kultury Bez Barier w oddziałach Muzeum Warszawy

W ramach 8. edycji Festiwalu Kultury Bez Barier Muzeum Warszawy i jego oddziały przygotowały dostępne wydarzenia kulturalne.

Festiwal od kilku lat jest potężną dawką kultury dostępnej dla każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może w jego bogactwie znaleźć coś dla siebie.

Fasada Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta. Osiem wielokolorowych kamienic. Fot. M. Czechowicz

Muzeum Warszawy

Spacer „Nieznane pomniki Starego Miasta”

Gdzie:
spacer po Starówce
Miejsce zbiórki: wejście do Muzeum Warszawy, kamienica 42
Kiedy: 25 września g. 16:30
Dla kogo: Osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu, rodziny z dziećmi

Opis: Stare Miasto kojarzy nam się z Kolumną Zygmunta, z Syreną na Rynku oraz pomnikiem Małego Powstańca. W trakcie spaceru poznamy inne, równie ciekawe, choć rzadko zauważane pomniki. Umiejętnie wkomponowane w otoczenie, nie rzucają się w oczy. Dodają Starówce uroku jak dobrze dobrana biżuteria.
Spacer odbędzie się zgodnie z wymogami sanitarnymi obowiązującymi w związku z pandemią. Spacerujemy w małej grupie, dzięki czemu łatwiej zachować zasady bezpieczeństwa i zapewnić komfort.
Zapisy: Katarzyna Szafrańska katarzyna.szafranska@muzeumwarszawy.pl tel. 502 140 124

Skład drukarski ułożony na drewnianej szufloramie, związany sznurkiem. Skład przygotowany do druku. Fot. Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa

Zwiedzanie z przewodnikiem pt. :„Moja droga” – prezentacja wybranych druków podziemnych z lat 1980 – 1988

Gdzie:
Muzeum Drukarstwa
Kiedy i dla kogo:
25 września, godzina 14:30 Osoby z niepełnosprawnością ruchu i osoby z niepełnosprawnością wzroku

29 września, godzina 14:30 Osoby z niepełnosprawnością ruchu i osoby z niepełnosprawnością intelektualną

30 września, godzina 14:30 Osoby z niepełnosprawnością ruchu i osoby ze spektrum autyzmu

1 października, godzina 14:30 Osoby z niepełnosprawnością ruchu i osoby z niepełnosprawnością słuchu – zapewniamy tłumacza PJM

2 października, godzina 14:30 Osoby z niepełnosprawnością ruchu i rodziny z dziećmi

Opis: Przedstawimy część zbiorów Muzeum Drukarstwa: nielegalnych druków z lat 1980-1988, ilustrujących poszczególne etapy „naszej drogi”. Ulotki i prasa podziemnej „Solidarności” przedstawiają polską rzeczywistość sprzed czterdziestu lat. Uczestnicy będą mogli wydrukować druk pamiątkowy z wykorzystaniem tzw. „solidarycy”.
Zapisy: Radosław Adamski radoslaw.adamski@muzeumwarszawy.pl tel. 22 620 60 42

Tyflografika rzeźby „Tancerka” z parku Skaryszewskiego fot. F. Płóciennik

Muzeum Warszawskiej Pragi

Spacer „Praga zmysłów”

Gdzie: Muzeum Pragi i najbliższa okolica
Kiedy: 1 października g. 17:00
Dla kogo: Osoby z niepełnosprawnością wzroku

Opis: Pragę można poznawać na wiele sposobów. Chropowatość cegły, zimno metalowej klamki, odgłosy z bazarów, dźwięk tramwaju lub pociągu z Dworca Wileńskiego. Każdy z tych elementów łączy przeszłość z teraźniejszością, czyniąc Pragę dzielnicą żywą, której serce wygrywa jedynie sobie znany takt – warto go poznać i cieszyć się nim. Poznajmy zatem Pragę na wiele sposobów podczas spaceru.
Zapisy: Karolina Jusińska karolina.jusinska@muzeumwarszawy.pl tel. 22 518 34 16