29.08.2017 / Aktualności, WARSZAWA W BUDOWIE

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 9

Tematem tegorocznej edycji WWB9 będzie przede wszystkim niedaleka przyszłość placu Defilad, która budzi wiele emocji. Festiwal pozwoli wyobrazić sobie życie terenu przed Pałacem Kultury i Nauki w najbliższych latach, gdy zakończony zostanie konkurs architektoniczny na jego zagospodarowanie i powstaną budynki MSN oraz teatru TR Warszawa.

PLAC DEFILAD: KROK DO PRZODU / festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 9

Festiwal podsumuje historię budowy placu, kolejnych konkursów na jego przekształcenie i debat wokół planowanej metamorfozy. Na tym tle zaprezentowane zostaną dobre współczesne wzorce, przeanalizowane uwarunkowania lokalne, zrealizowane prace koncepcyjne i zorganizowane warsztaty projektowe dla warszawiaków.

Uwagę przyciągnie zbudowana w skali rzeczywistej scenografia ukazująca realne gabaryty przyszłego placu i kształtujących jego pierzeje gmachów, a także wielkoprzestrzenna interwencja plastyczna porównująca planowany plac do ikonicznych przestrzeni miejskich z Polski i zagranicy.

Jak zdecydować o losach placu Defilad?

WARSZAWA W BUDOWIE będzie też okazją do zaprezentowania warszawiakom instytucji publicznych, których drzwi wychodzić będą bezpośrednio na przestrzeń placu, czyli lokalnych gospodarzy. Są to Pałac Kultury i Nauki, STUDIO teatrgaleria, barStudio, Teatr Dramatyczny, Cafe Kulturalna, TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wspólnie z przedstawicielami władz miejskich oraz organizacji społecznych gospodarze placu pracować będą nad uzgodnieniem najkorzystniejszego modelu współdecydowania o jego losach.

Pięć koncepcji dla placu

Program festiwalu powiązany będzie z cyklem letnich animacji społeczno-kulturalnych realizowanych przez STUDIO teatrgaleria w ramach projektu Plac Defilad oraz z działaniami projektowo-konsultacyjnymi prowadzonymi przez miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.

W czasie trwania festiwalu jury konkursowe wyłoni pięć najlepszych koncepcji funkcjonalno-przestrzennych na plac Centralny, które zostaną następnie poddane konsultacjom z mieszkańcami. Konkurs, konsultacje oraz festiwalowe debaty posłużą przy wyborze zespołu realizującego docelowy projekt placu.

Festiwal Warszawa w Budowie 9. organizowany jest wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy we współpracy i dzięki finansowaniu Urzędu m.st. Warszawy.

Weekend otwarcia festiwalu

Podczas weekendu otwarcia, 16-17 września, zaprezentowana zostanie interwencja plastyczna „Place w placu” ukazująca planowaną przestrzeń publiczną w skali 1:1. Na placu staną tymczasowe obiekty architektoniczne, a spacery i warsztaty edukacyjne wprowadzą warszawiaków w problematykę urbanistyczno-społeczną tego miejsca.

Każdy może nagrać swój komentarz dotyczący placu oraz potrzeb, jakim powinien służyć w przyszłości, a zapisane przez „Wideomat” (do 31 sierpnia, miejsce: plac Defilad, przy neonie Warszawa”) wypowiedzi prezentowane będą na wystawie głównej festiwalu w październiku i listopadzie.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ / WRZESIEŃ

• Mój Plac Defilad – nagrania mieszkańców, wideomat, od 26 do 31 sierpnia oraz w weekend 16-17 września
  • Wieczór informacyjny – zapowiedź programu, scena na Placu Defilad, 1 września, godz. 19:30-22:00
  • Place w Placu – interwencja plastyczna, 14-15 września: malowanie płyty placu Centralnego