fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

29.12.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Kultura online

Fotoklub warszawski – kolaż z przeszłością

Fotoklub warszawski – kolaż z przeszłością

W sierpniu i wrześniu mieliśmy okazję zobaczyć się z wami w Muzeum Warszawy na warsztatach „W czerni i bieli widziane”. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o tym co zmieniło się w fotografii oraz dlaczego archiwalne zdjęcia w większości są czarno-białe. Dowiedzieliście się jakie miejsca najczęściej fotografował Edward Hartwig a także gdzie dziś możemy zobaczyć stare fotografie.

Po warsztatach rodzinnych przedstawiamy wam zadania i pomysły na działania z fotografią do samodzielnego wykonania w domu.

Technika kolażu

Na pewno spotkaliście się już kiedyś z techniką kolażu. Jest ona bardzo popularna, ponieważ pozwala na osiągniecie ciekawych efektów plastycznych poprzez wycinanie i przyklejanie elementów z wielu różnych materiałów (np: fragmentów gazet, fotografii, tkanin, bibuły, koralików itp) i dopracowywaniu tak powstałego obrazu dorysowywaniem czy dopisywaniem czegoś za pomocą farb, flamastrów kredek, ołówka itp.

Pomysły na kolaż

Pomysłów na kolaż jest nieskończenie wiele – za każdym razem można wykorzystać zupełnie inne materiały i inaczej je połączyć. W domu macie możliwość korzystania z rodzinnego archiwum, czyli fotografii. Pamiętajcie jednak o tym, że są to pamiątki rodzinne – eksponaty w waszym domowym muzeum, dlatego należy o nie dbać tak jak muzeum dba o eksponaty, które gromadzi. Jeżeli znaleźliście już zdjęcia, które chcielibyście wykorzystać do prac plastycznych to należy je najpierw skopiować – poproście o pomoc rodziców (da się to zrobić na domowej drukarce kserując lub fotografując odbitkę papierową i drukując ją z cyfrowego pliku). Tym sposobem nie uszkodzicie starych fotografii, a do kolażu będziecie mogli wykorzystać ich kopie.

Pomyślcie o tym co chcielibyście przedstawić w swojej pracy: osoby z przeszłości można umieścić na tle zdjęć zrobionych obecnie (na przykład na tle szklanych wieżowców), czy może na odwrót – siebie w otoczeniu budynków Warszawy z dwudziestolecia międzywojennego? Poszukajcie odpowiednich zdjęć w e-katalogu Muzeum Warszawy.

Inspiracje: http://www.collagemuseum.com/index.html

Reklama Firmy P. Cichego w Warszawie wykonana w okresie międzywojnia w technice collage
lata 1930 – 1939
Zbiory Muzeum Warszawy