03.12.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Kultura online

Fotoklub warszawski – zdjęcia kiedyś i dziś

W sierpniu i wrześniu mieliśmy okazję zobaczyć się z wami w Muzeum Warszawy na warsztatach „w czerni i bieli widziane”. Rozmawialiśmy o tym, co zmieniło się w fotografii.

Dowiedzieliście się dlaczego archiwalne zdjęcia w większości są czarno-białe. Jakie miejsca najczęściej fotografował Edward Hartwig oraz gdzie dziś możemy zobaczyć stare fotografie.

Po warsztatach rodzinnych przedstawiamy wam zadania i pomysły na działania z fotografią do samodzielnego wykonania w domu.

Kilka lat temu na świecie słynny stał się projekt „Back to the future” artystki Iriny Werning. Podróżując po świecie przygotowywała prace na których zestawiała ze sobą zdjęcia tej samej osoby sprzed wielu lat i obecnie. Dbała o najmniejsze szczegóły: identyczną pozę, ubranie czy wyraz twarzy, by uzyskać fotografie jak najbliższe archiwalnej odbitce. Strona Iriny Werning.

Rodzice: wejdźcie na stronę internetową artystki i wybierzcie kilka fotografii, które pokażecie swoim dzieciom jako przykład. Aby mogły jak najlepiej zrozumieć, o co chodzi w koncepcji projektu.

Dzieci: wybierzcie z domowego archiwum swoją fotografię sprzed kilku lat, którą chcielibyście odtworzyć na nowo. Postarajcie się by była to fotografia, do której jesteście w stanie przygotować odpowiednie ubrania, czy pójść w miejsce widoczne na fotografii – tak aby jej wykonanie było możliwe.

Wspólnie postarajcie się odtworzyć wybraną fotografię i porównajcie oba zdjęcia 🙂

Warsztaty realizowane w ramach zadania „Warszawa Edwarda Hartwiga – opowieści cyfrowe” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawdź również: