fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.01.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

GOOOL! Czyli sport na Pradze!

GOOOL! Czyli sport na Pradze!

Muzeum Warszawskiej Pragi wspólnie ze społeczną Inicjatywą Nowe Dynasy otwiera nowy projekt badawczy: zbiórkę wspomnień ludzi zaangażowanych w życie sportowe prawobrzeżnej Warszawy. Nagrania pozyskane w projekcie badawczym staną się częścią wystawy dźwiękowej „Goool! Czyli sport na Pradze”, która zostanie otwarta 8 sierpnia 2020 roku.

 50 lat temu Ryszard Szurkowski wygrał Wyścig Pokoju. To było pierwsze – z czterech! – jego zwycięstwo w imprezie, która każdego roku gromadziła tłumy kibiców na i wokół Stadionu Dziesięciolecia.

Nie ma już Wyścigu Pokoju, nie ma Stadionu Dziesięciolecia, nie działa już tor kolarski „Nowe Dynasy”, brakuje żagli na Wiśle. Klub Sportowy Orzeł, w którym Stanisław Bareja kręcił „Misia” przechodzi reorganizację.

Tamci sportowcy, miejsca, emocje kibiców zostały we wspomnieniach. Wrócimy do nich, przypomnimy chwile triumfu i bolesne porażki, miejsca ważne dla mistrzów i dla praskich sportowców-amatorów.

 Muzeum Warszawskiej Pragi wraz z Inicjatywą Nowe Dynasy chce dotrzeć do ludzi, którzy zawodowo lub amatorsko uprawiali sport w prawobrzeżnej Warszawie i do tych, którzy dopingowali sportowców. Zapytać, jak to było? Jak to pamiętasz? Z kim i gdzie jeździłeś na rowerze, pływałeś, grałeś w piłkę, podnosiłeś ciężary? Pamiętasz Wyścigi Pokoju, sukcesy piłkarzy i lekkoatletów na Stadionie Dziesięciolecia? A może budowałeś tor kolarski na Podskarbińskiej? Ćwiczyłeś w TKKF Błyskawica?

Wszystkie osoby, które chcą podzielić się wspomnieniami zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl lub pod numerem: (22) 5183407.

Nagrane relacje trafią do Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, a ich najciekawsze fragmenty staną się częścią wystawy „Goool! Czyli sport na Pradze”. Na wystawę-słuchowisko złożą się także archiwalne materiały Polskiego Radia i telewizji, przypomnimy dawno niesłyszane głosy sprawozdawców sportowych. Słuchowisku towarzyszyć będą też fotografie i filmy sprzed lat oraz – być może – wyjątkowe eksponaty

 

Premiera odbędzie się na dziedzińcu Muzeum, a wystawa potrwa od 8 sierpnia do 8 listopada 2020.

 

Kuratorka: Anna Mizikowska, kustosz Muzeum Warszawy.

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl