fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

09.12.2022 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum Farmacji

Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960–1980

Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960–1980

Wystawa „Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960–1980 (więcej informacji) prezentuje niepokazywaną dotąd kolekcję ulotek oraz katalogów leków projektowanych dla przemysłu farmaceutycznego. Można ją zwiedzać do 18 grudnia!

Wystawa zwraca uwagę nie tylko na artystyczną klasę projektów, ale również na historyczny moment, w którym udział przemysłu farmaceutycznego w produkcji leków staje się znacznie większy – o czym świadczy poszukiwanie nowego języka komunikacji.

Dowiedz się więcej z artykułu, autorstwa kuratorki wystawy Katarzyny Kucharskiej-Hornung, na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

Grafika użytkowa

Zbiór ulotek pozwala zobaczyć projekty, które nie podlegały wielkiej uwadze archiwistów. Pozwala także dopełnić obraz polskiego projektowania graficznego – złożony jak dotąd z historii plakatów, okładek książkowych czy opakowań.

Oto kilka przykładów druków. Więcej zobaczysz w Muzeum Farmacji (ul Piwna 31/33).

Ulotka informacyjna leku Elenium

Stonowana kolorystyka wykorzystująca biel i morski niebieski wskazuje na przeznaczenie medykamentu. Elenium to łagodny lek o działaniu uspokajającym, redukujący napięcie umysłowe i rozluźniający mięśnie.

Ulotka informacyjna leku Elenium, autorstwo nieznane, między 1961 a 1980, zbiory Muzeum Farmacji

Antybiotyk Erytromycyna

Działanie antybiotyków takich jak Erytromycyna obrazowano za pomocą strzałek skierowanych w różnych kierunkach, co potęguje wrażenie skuteczności leku i szybkości jego działania.

Ulotka informacyjna leku Erytromycyna, autorstwo nieznane, między 1961 a 1980, zbiory Muzeum Farmacji

Myotriphos – lek stosowany w zaburzeniach układu krążenia

Na okładce kilkunastostronicowej broszury zobrazowano go jako uproszczony rysunek serca z oznaczoną osią symetrii. Po obu stronach serce przybiera nieco inny kształt. Wychwycona przez oko nieregularność konturu serca sugeruje nieprawidłowość jego funkcjonowania, i jest właśnie przedmiotem działania leku.

Broszura informacyjna leku Myotriphos, autorstwo nieznane, między 1961 a 1980, zbiory Muzeum Farmacji