16.01.2020 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin

Hydro-Warszawa – warsztaty dla dzieci i młodzieży

Warszawa? Temat rzeka! Na specjalnych warsztatach popłyniemy z historiami o znaczeniu wody w mieście. Będziemy na bieżąco z tym, jak to się dzieje, że z kranu płynie woda. Odpowiemy na nurtujące pytania dotyczące Wisły i warszawskiej syrenki.

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 2,5-5 lat i młodzież w wieku 9-12 i 13-15 lat.

Wstęp: 1 zł!

Do kupienia w kasie Muzeum i online.

Warsztaty przygotowane we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Zakładamy miasto nad Wisłą!
18 stycznia (sobota), godz. 11.00, 15.00

Na warsztat bierzemy Starą Warszawę. Zaczniemy od początków jej istnienia – co to znaczy, że została założona „na surowym korzeniu”? I dlaczego akurat w tym, a nie innym miejscu? Czy Warszawa naprawdę była taka mała?

W trakcie zajęć znajdziemy odpowiedzi na te oraz inne pytania. Dowiemy się, jak powstawały pierwsze miasta. Poprzez dyskusję i zabawę odkryjemy, z jakich części składało się miasto w średniowieczu. Muzealne eksponaty pomogą nam w zrozumieniu, dlaczego Wisła miała tak wielkie znaczenie dla rozwoju Warszawy. Na koniec zbudujemy średniowieczną Warszawę i porównamy zasady zakładania miast kiedyś i dzisiaj.

DLA KOGO: dla rodzin z dziećmi w wieku 9–12 lat
CZAS TRWANIA: 75-90 min.

Warszawski „wodo-obieg”
grupa 9-12 lat: 23 lutego (niedziela), godz. 11.00, 15.00

Każde miasto musi mieć dostęp do wody, bez niej przecież nie można żyć! A jednak dawni mieszkańcy Warszawy nie mogli się cieszyć bieżącą wodą, która leje się dziś z kranu. Co więcej, dawniej nikt nie miał w mieszkaniach kranów, toalet, pralek, czy innych współczesnych udogodnień! Jak zatem wyglądało życie i higiena w dawnej Warszawie? Skąd brano czystą wodę? Co robiono z brudną?

Na zajęciach zastanowimy się, jak funkcjonuje dziś miasto: skąd się bierze woda w kranie? Dlaczego zimą kaloryfery są ciepłe? Gdzie trafiają śmieci? Oglądając muzealne eksponaty, dowiemy się też, jak z tymi zagadnieniami radzili sobie dawni warszawiacy.

DLA KOGO: dla rodzin z dziećmi w wieku 9–12 lat, 13-15 lat
CZAS TRWANIA: 75-90 min.

Syrena
7 marca (sobota), godz. 12.30, 2 maja (sobota), godz. 12.30

Piękna, waleczna, warszawska. Jak do tego doszło, że mieszkanka morskich głębin znalazła się w Wiśle? Uczestnicy zajęć posłuchają legendy o sławnej pół kobiecie pół rybie. Wspólna zabawa pomoże zaobserwować różnice w przedstawieniach warszawskiej Syreny. Na koniec uczestnicy razem z opiekunami wykonają wizerunek symbolu Warszawy według swojego pomysłu.

DLA KOGO: dla rodzin z dziećmi w wieku 2,5-5 lat
CZAS TRWANIA: 60 min.

Temat rzeka
4 kwietnia (sobota), godz. 12.30, 6 czerwca (sobota), godz. 12.30

Wisła jest nierozerwalnie związana z dziejami i teraźniejszością Warszawy. Obejrzymy przedstawienia Wisły z różnych epok i porozmawiamy o jej wpływie na życie mieszkańców i mieszkanek stolicy. Jakie elementy najczęściej powtarzają się na obrazach i grafikach? Dlaczego? Na koniec wspólnie stworzymy trójwymiarowe przedstawienie Wisły i jej otoczenia.

DLA KOGO: dla rodzin z dziećmi w wieku 6-8 lat
CZAS TRWANIA: 75 min.