24.06.2022 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Korczakianum, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

7 kwietnia Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy stała się oddziałem Muzeum Warszawy.

Izba Pamięci jest symbolicznym miejscem poświęconym ofiarom powstania warszawskiego 1944 roku. Jej budowę zainicjował Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, którego przewodniczącą jest Wanda Traczyk-Stawska. Więcej informacji.

Odwiedź stronę Izby Pamięci: izbapamieci.muzeumwarszawy.pl

O Izbie Pamięci

W Izbie Pamięci główne miejsca zajmują wystawy w Sali Świadectw (wystawa czasowa, a następnie multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczki) i w Sali Historii (dzieje Cmentarza Powstańców Warszawy).

Na zewnątrz, po obu stronach budynku, znajduje się Mur Pamięci z grawerowanymi tabliczkami z nazwiskami blisko 62 tysięcy osób – zidentyfikowanych ofiar cywilnych i żołnierzy powstania warszawskiego.

Dowiedz się więcej o wystawach w Izbie Pamięci.

Poza wystawami w Izbie Pamięci planujemy pokazy filmów, spotkania, koncerty oraz lekcje muzealne.

Misja Izby Pamięci

Przy tworzeniu Izby Pamięci kierujemy się prostym przesłaniem: nigdy więcej wojny. Drogowskazem są słowa Pani Wandy Traczyk-Stawskiej (przeczytaj rozmowę z Wandą Traczyk-Stawską), inicjatorki powstania miejsca, które pielęgnuje pamięć o mieszkańcach i mieszkankach Warszawy, ofiarach wojny i powstania warszawskiego 1944 roku.

Dowiedz się więcej o misji Izby Pamięci.

Zdjęcia: Tomasz Kaczor