04.11.2022 / Aktualności, Muzeum Woli

Jak mówić o wizualności lat 90.?

Wystawa „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” za pomocą zdjęć profesjonalnych i amatorskich, reportaży i fotografii artystycznej tworzy portret Warszawy w latach 90.

Lata 90. Chłopaki i dziewczyny z osiedla

Kiedy? 8 listopada (wtorek), godz. 18:30, wstęp wolny
Gdzie? Wydarzenie odbędzie się w Domu Społecznym, ul. Obozowa 85.

Natomiast Mikro_wystawa#7, którą przygotowaliśmy razem z Wolskim Centrum Kultury, „Lata 90. Chłopaki i dziewczyny z osiedla” pokazuje fragment Warszawy lat 90., dokładnie Koło. Zobaczysz na niej wspomnienia o dorastaniu w tamtych czasach oraz prywatne zdjęcia mieszkańców i mieszkanek dzielnicy, które pokazują, jak spędzali wtedy czas na osiedlu.

Jednym z elementów Mikro_wystawy są prace Mateusza Kowalczyka w technice VR. Artysta wizualny interpretuje za pomocą nowych mediów wybrane tematy wspomnień mieszkańców i mieszkanek, m.in. bazar czy spotkania przy winklu. Nagrania VR-owe zostały przygotowane przy użyciu platformy Mozilla Hubs i będą dostępne na headsetach i online.

Jak mówić o wizualności lat 90.?

Kiedy? 15 listopada (wtorek), godz. 18:00, wstęp wolny
Gdzie? Wydarzenie odbędzie się w Domu Społecznym, ul. Obozowa 85.

Dyskusja o wizualności lat 90. przygotowana razem z Wolskim Centrum Kultury.

• Jakie wizualne klisze odnoszące się do tego czasu wciąż nam towarzyszą?
  • W jaki sposób opowiadać o latach 90., wychodząc poza język ironii, nostalgii, poza obrazy z jednej strony szybkiego awansu, z drugiej biedy i gangsterki?
  • Czy nowe media w postaci wirtualnej rzeczywistości (VR) mogą wprowadzać do opowieści o latach 90. inne, nowe konteksty?

Spotkanie poprowadzi Bartek Przybyszewski, współtwórca podcastu o latach 90. „Podcastex”.

W dyskusji wezmą udział:

• Karolina Puchała-Rojek – kuratorka wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”
  • Aleksandra Stępień-Dąbrowska – badaczka architektury lat 90.
  • Mateusz Kowalczyk – artysta wizualny, autor prac VR towarzyszących Mikro_wystawie#7: Lata 90. Chłopaki i dziewczyny z osiedla
  • Ewelina Bartosik – kuratorka cyklu Mikro_wystawy w Wolskim Centrum Kultury

Wydarzenie sfinansowane ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy.