02.08.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół, Muzeum Woli

Jak (się) uczyć o „Pamiętniku z powstania warszawskiego”

Wykłady popularyzatorskie skierowane do młodzieży, uczniów i nauczycieli. Odnoszą się do kulturowych i społecznych odczytań „Pamiętnika z powstania warszawskiego” oraz przybliżają sylwetki bohaterów dzieła Białoszewskiego, którzy stanowią część wystawy „Białoszewski nieosobny”.

• Miron Białoszewski – poeta codzienności i rzeczy ostatecznych, przeżywanych razem z ludźmi

„Liczyli wciąż  na ocalenie, więc może nie [byli] skazani?”

– „Pamiętnik z powstania warszawskiego” wyraża najpełniej tę Mironową filozofię przetrwania.

Wykład odpowiada na pytanie, co znaczą słowa: „Nie dopuścić do katastrofy na tym jednym kawałku”? Lekcja dotyczy etycznego przesłania utworu Mirona Białoszewskiego.

Tadeusz Sobolewski (Fundacja im. Mirona Białoszewskiego)dziennikarz Gazety Wyborczej, absolwent polonistyki UW, krytyk i publicysta. Autor eseistycznych książek (m.in. Dziecko Peerelu (2000), Malowanie na Targowej (2003), Kino swoimi słowami (2012). W roku 1970 znalazł się w kręgu przyjaciół Mirona Białoszewskiego. Jego portret zawarł w książce Człowiek Miron (2012). Współautor telewizyjnej adaptacji „Pamiętnik z powstania warszawskiego” w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz (2004).

• O „Pamiętniku z powstania warszawskiego”

Białoszewski długo dochodził do tego dzieła (istotne przeżycie – pamięć – wzmianki o powstaniu w tekstach dziennikarskich – opowiadanie – pisanie). W końcu powstał „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, arcydzieło, które przyniosło autorowi popularność.

Książka inspiruje do dzisiaj nie tylko interpretacyjnie, ale jest też używana w sporach politycznych. Pamiętnik jawi się jako tekst antymitologiczny i mityzujący zarazem. Wojna w Ukrainie stała się nowym kontekstem lektury. Bruliony „Pamiętnika z powstania warszawskiego” stały się inną książką.

Adam Poprawa (Uniwersytet Wrocławski) – filolog, pisarz. Autor wielu publikacji nt. twórczości Białoszewskiego, edytor odcenzurowanej wersji Pamiętnika z powstania warszawskiego (2014), poszerzonego wydania Języka poetyckiego Mirona Białoszewskiego Stanisława Barańczaka (2016), wyboru dziennikarskich tekstów Białoszewskiego (2022), współedytor Białoszewskiego przed Dziennikiem (2010). Prozaik zainspirowany dziełem Mirona Białoszewskiego.

• Narracja pacyfistyczna

Wykład poświęcony mówionej formie „Pamiętnika z powstania warszawskiego” i roli oralności w tym utworze i w opowiadaniu o traumatycznych wydarzeniach XX-wiecznej historii. Jaki jest cel i znaczenie odwoływania się przez Białoszewskiego do żywej, ustnej opowieści i języka potocznego w „Pamiętniku z powstania warszawskiego”, również w odniesieniu do opowieści powstańczych pozyskiwanych metodą ustną. Utwór Białoszewskiego jako narracja empatyczna o wymowie pacyfistycznej.

Agnieszka Karpowicz (Uniwersytet Warszawski) – dr hab., prof. UW w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego. Literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, mironolożka. Współautorka mapy Warszawy Mirona Białoszewskiego, współkuratorka wystawy Znikające krajobrazy. „Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego w Muzeum Warszawskiej Pragi (2016), współkuratorka wystawy Białoszewski nieosobnyMuzeum Woli (2022). Autorka książek: Kolaż. Awangardowy gest kreacji (2007), Proza życia. Mowa, pismo, literatura (2012), współredaktorka m.in. książki „Tętno pod tynkiem”. Warszawa Mirona Białoszewskiego (2013).

Wykłady we wrześniu:

• Materia miasta wPamiętniku z powstania warszawskiego”. Funkcje rzeczy –  destrukcja i nowe życie – wykład poprowadzi Anna Sobolewska
  • Co słychać w „Pamiętniku z powstania warszawskiego” – wykład poprowadzi Maciej Byliniak

Więcej szczegółów wkrótce.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Białoszewski nieosobny” powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.