fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

14.09.2022 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Jan Dziaczkowski. Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Jan Dziaczkowski. Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego zakupiliśmy do zbiorów Muzeum Warszawy kolaże Jana Dziaczkowskiego.

Przeczytaj biografię artysty na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

Kolaże w Gabinecie Widoków Warszawy

fot. Tomasz Kaczor

Gabinet Widoków Warszawy prezentuje ponad 400 prac: obrazów, grafik, rysunków. Ukazują one miasto z wielu perspektyw, od strony Wisły oraz jego fragmenty – ulice, place, charakterystyczne budowle. Widać na nich przemiany od końca XVI wieku po współczesność.

Powiększyliśmy zbiory Muzeum Warszawy o kolaże Jana Dziaczkowskiego z cyklu „Góry dla Warszawy”, które od teraz można oglądać na wystawie stałej.

Zakupione kolaże znajdują się też na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

fot. Tomasz Kaczor

Jan Dziaczkowski (1983-2011)

Malarz, fotograf i twórca kolaży. Autor ilustracji do pism muzycznych, społecznych i kulturalnych, projektant okładek książek i płyt. dziaczkowski.com

Kolaże

Ważną częścią twórczości Dziaczkowskiego są kolaże. Zbierał wycinki z gazet, zdjęcia i pocztówki, które później wykorzystywał do robienia kolaży. Korzystał z tradycyjnych metod, używając nożyczek, żyletki i kleju.

Bez tytułu, z cyklu „Góry dla Warszawy”, Jan Dziaczkowski, między 2009 a 2011, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy

Góry dla Warszawy

W cyklu kolaży „Góry dla Warszawy” Dziaczkowski wykorzystał widoki różnych miejsc w Warszawie, w które wkomponował zdjęcia gór. Dzięki wielkiej wyobraźni, poczuciu humoru oraz świetnie opanowanej technice powstały przyciągające uwagę obrazki, a Warszawa zyskała góry.

Bez tytułu, z cyklu „Góry dla Warszawy”, Jan Dziaczkowski, między 2009 a 2011, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy

Zdjęcie główne: Tomasz Kaczor


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy, 2022 r.