02.04.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli

Każdy wiek może być złoty. Tydzień Międzypokoleniowy

Zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w ramach Tygodnia Międzypokoleniowego w dniach 24-28 kwietnia.

W tym roku obchodom Dnia Solidarności Międzypokoleniowej towarzyszy idea „Każdy wiek może być złoty”. Chcemy pokazać, że Warszawa jest miastem dostępnym i otwartym na różnice, w którym każdy i każda, niezależnie od wieku, może realizować swoje pasje.

25 KWIETNIA (CZWARTEK)

Otwarta Pracownia Kaletnicza. Warsztaty wytwarzania i naprawiania

Dla kogo: osoby w trakcie kształcenia rzemieślniczego, pasjonaci i hobbyści
Godzina: 14:00-16:00 lub 16:00-18:00
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
Udział bezpłatny. Kliknij, żeby pobrać bezpłatny bilet.

Otwarta Pracownia Kaletnicza to forma pracy warsztatowej pod okiem mistrza rzemiosła związanego z obróbką skóry lub jej zamienników. W ramach warsztatów możesz realizować własne projekty z przyniesionych surowców (na zajęciach można wykonać jeden wyrób) albo naprawić uszkodzony portfel, plecak, torebkę czy wybić dodatkową dziurkę w pasku oraz nabić nity lub napę.

Makata Wolska. Warsztaty haftu

Dla kogo: dzieci od 6 lat, młodzież, dorośli i seniorzy
Godzina: 15:00-18:00
Miejsce: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
Udział bezpłatny. Kliknij, żeby pobrać bezpłatny bilet.

Podczas spotkania wypełniamy nićmi wzór stworzony przez malarkę, Katarzynę Markiewicz. Działamy razem w technice haftu płaskiego, ale wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane. Warsztatowo, ucząc się i eksperymentując wypełniamy ściegami wspólne dzieło, które dołączy do kolekcji Muzeum Warszawy.

Mój eksponat, eksponat o mnie. Warsztaty ze storytellingu

Godzina: 16:45-18:45
Miejsce: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Bilety: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Zapraszamy na warsztaty międzypokoleniowe, podczas których poznamy ciekawostki i tajemnice ukryte w przedmiotach. Nauczymy się opowiadać w sposób fascynujący i przykuwający uwagę słuchaczy. Punktem wyjścia dla naszych opowieści będzie wystawa „Rzeczy warszawskie”.

26 KWIETNIA (PIĄTEK)

Warsztaty graficzne

Godzina: 12:00-16:00
Miejsce: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
Bilety: 5 zł normalny / 3 zł ulgowy (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Podczas otwartych warsztatów zaprojektujemy, a następnie wyrytujemy linoryty, czyli rysunki na specjalnej płytce linoleum.

Pieśni Powstania Warszawskiego

Godzina: 15:00-16:00
Miejsce: Izba Pamięci, ul. Wolska 168
Udział bezpłatny. Kliknij, żeby pobrać bezpłatny bilet.

Podczas spotkania poznamy sylwetki twórców powstańczych pieśni. Dowiemy się jakie były okoliczności powstania najbardziej znanych utworów, a także posłuchamy kilku z nich. Dowiedz się więcej.

Warsztaty w Muzeum Farmacji

Dla kogo: dzieci 7-13 lat, młodzież, dorośli i seniorzy
Godzina: 16:00-17:30
Miejsce: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33
Bilety: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

• Dlaczego wokół kielicha zdrowia wije się wąż?
  • Co wspólnego z farmacją mają mitologiczne postacie – Hygeia i Panakeja?

Podczas zajęć przeniesiemy się do starożytnej Grecji i zajrzymy do świątyni boga sztuki medycznej – Asklepiosa. Zastanowimy się, co w dawnych aptekach robiły egzotyczne i mityczne zwierzęta, takie jak krokodyle, jednorożce, smoki. Przeprowadzimy detektywistyczne śledztwo i wspólnie odczytamy symbole, które do dziś są obecne w farmacji i medycynie.

27 KWIETNIA (SOBOTA)

Warsztaty bajkopisarskie w cyklu KOLEKCJE

Dla kogo: dzieci od 7 lat, dorośli i seniorzy
Godzina: 11:00-13:00
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
Bilety: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Na warsztatach poznamy niezwykłego lokatora Muzeum Warszawskiej Pragi. Dawno, dawno temu niezwykły duet zamieszkał w muzealnym magazynie. Wspólnie z uczestnikami uruchomimy wyobraźnię i stworzymy historię, która opowie o losach dzielnego rycerzyka i jego towarzysza.

Warsztaty ze scrapbookingu

Dla kogo: dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli i seniorzy
Godzina: 12:00-13:30 lub 15:00-16:30
Miejsce: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Bilety: 10 zł (do kupienia w kasie muzealnej lub online)

Scrapbook to rodzaj albumu, który zawiera nie tylko fotografie, ale też rysunki, wycinki, zapiski oraz drobne elementy dekoracyjne. Inspiracją dla nas będą scrapbooki Jana Schiele, Franciszka Galińskiego i Rafała Milacha obecne na wystawie „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950”.