fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

22.05.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla szkół, Muzeum Woli

Kim jesteś?

Kim jesteś?

Ludzki mózg w zdumiewająco szybki sposób dzielą ludzi na „swoich” i „obcych”. Wystarczy 50 milisekund, aby mózg pogrupował twarze pod kątem koloru skóry, płci, statusu ekonomicznego. Nikt z nas nie jest wolny od stereotypów i uprzedzeń. Wpływają one na sposób w jaki mówimy, postrzegamy różne grupy i podejmujemy decyzje. Mogą sprawić, że niezamierzonym efektem naszego działania będzie wykluczenie.

Warsztaty o postrzeganiu społecznym

Celem warsztatów jest zwiększenie wrażliwości i otwartości na różnorodność społeczną.

Podczas zajęć przyjrzymy się temu, jak pracują nasze mózgi i w jaki sposób powstają przekonania na temat różnych grup. Porozmawiamy o takich mechanizmach społecznych, jak: samospełniająca się przepowiednia, konformizm społeczny, postrzeganie międzygrupowe. Zastanowimy się także co zrobić żeby nie wpaść w pułapkę stereotypów i uprzedzeń.

Warsztaty prowadzone będą w sposób aktywny i włączający osoby uczestniczące.

Dla kogo: klasy szkół ponadpodstawowych i zorganizowane grupy młodzieży

Limit osób: 30 osób

Czas trwania: 3 godziny, możliwy jest także wariant skrócony 1,5 godziny

Zapisy: klaudia.jaraszek@muzeumwarszawy.pl

Osoby prowadzące:

Lena Rogowska-Lewandowska

Trenerka, facylitatorka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Filozofii UW, Gender Studies IBL PAN, Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego, Zaawansowanej Szkoły Facylitacji Społecznej, oraz Podyplomowych Studiów Porozumienia bez Przemocy na Collegium Civitas.

Od kilkunastu lat współpracuje z instytucjami (ngo, biznes, uczelnie wyższe, instytucje kultury) w obszarze komunikacji, budowania kultury informacji zwrotnej w instytucji, przeciwdziałania dyskryminacji i innym formom przemocy. Wiceprezeska Fundacji Kultury Dialogu.

Marta Lewandowska

Trenerka warsztatu umiejętności psychospołecznych, działaczka społeczna. Absolwentka filozofii i bioetyki na UW. Współzałożycielka Fundacji Kultury Dialogu. Przez 11 lat prowadziła warsztaty teatralne w VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Zajmuje się tematyka różnorodności społecznej, włączenia społecznego. Pracuje z zespołami instytucji publicznych i organizacji pozarządowych wspierając je w budowaniu otwartego i bezpiecznego środowiska pracy.  

Fundacja Kultury Dialogu działa od 2015 roku. Od początku istnienia organizuje i prowadzi szkolenia i warsztaty w różnych obszarach związanych z dialogiem i równością. Zajmuje się również tematami związanymi z samorzecznictwem i intersekcjonalnością. Działa przede wszystkim na terenie Warszawy i Mazowsza.


Zdjęcie główne: warsztaty towarzyszące wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, fot. Tomasz Kaczor

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.

„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury.