fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

13.06.2017 / Aktualności, nagrody i wyróżnienia, Wydawnictwa

Nagroda dla książki „Zofia Chomętowska. Albumy fotografki”

Nagroda dla książki „Zofia Chomętowska. Albumy fotografki”

Muzealna publikacja „Zofia Chomętowska. Albumy fotografki”, wydana we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii otrzymała kolejną nagrodę – Fotograficzną publikację roku 2017, Nagrodę im. Krzyśka Makowskiego!

Okazała się najlepsza spośród 52 nadesłanych publikacji – książek, w których fotografia zajmuje centralne miejsce: albumów, katalogów, książek teoretycznych i podręczników oraz limitowanych wydawnictw.

Jury oceniło książkę jako:

„doskonały przykład tego, jak zamiast pomnikowych monografii, można stworzyć fascynujący zbiór opowieści. Lekko w formie, przystępnie, uniwersalnie i zaciekawiająco. To zupełnie unikalne podejście do biografii, nieprzytłaczające tematem – życiem twórcy, pokazujące jak można pracować z archiwum, bez tego klasycznego rozdzielenia na dzieło prywatne a publiczne. Jest to publikacja do oglądania i czytania, jeśli potrzeba – także pozycja naukowa. Wreszcie i to najistotniejsze: to nowa jakość dla kultury fotograficznej w naszym kraju: nagradzamy książkę, która nie jest niszowa i zrozumiała jedynie w wąskim gronie entuzjastów książek fotograficznych. To także wzorowy przykład pracy zbiorowej: badaczy, archiwistów, fotoedytorów oraz grafika, przygotowania do druku, itd.”

Wielkie brawa dla twórców: Karoliny Puchały-Rojek, Anny Kotańskiej i Anny Topolskiej za koncepcję i wybór zdjęć w poszczególnych tomach, dla projektantki graficznej Anny Piwowar oraz redaktor prowadzącej Małgorzaty Mycielskiej!

Organizatorami konkursu są Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii. Do jury zaproszeni zostali eksperci zajmujący się tworzeniem książek oraz fotografią. Finałowe 15 książek zostało zaprezentowanych w czerwcu w Łodzi podczas Fotofestiwalu 2017.

Więcej o publikacji.